Podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała się utrzymać alert o stanie pandemii świńskie grypy AH1N1 na świecie, badacze z Mount Sinai School of Medicine mają nadzieję, że udało im się znaleźć swego rodzaju rozwiązanie, które być może pozwoliłoby zwalczyć wszystkie rodzaje grypy. Jak wszystkie wirusy, wirus grypy posiada także genom, ale genom wirusa grypy jest złożony z kwasu RNA, a nie DNA, jak to ma miejsce u wszystkich żywych organizmów.
Ta wyjątkowa cecha powoduje, że ewolucja wirusa grypy jest bardzo szybka, a więc taka, która mu pozwala uciec przed systemem obronnym organizmu, który nie nadąża z przystosowaniem się do tak szybkich zmian. W ten sposób powstaje wiele rodzajów grypy, spośród których grypa H1N1 jest szeroko znana z wywołania paniki na całym świecie zeszłego roku.
Odkrycie opublikowane w dzienniku Proceedings of the National Academy of Sciences wskazuje jeden wspólny czynnik dla wszystkich rodzajów grypy, oświetlając także cel walki z nowymi pandemiami, takimi jak na przykład pandemia grypy hiszpanki z 1918 roku, która, przypomnijmy, spowodowała śmierć od 20 do 40 milionów ludzi na całym świecie (wegług danych Instytutu Pasteura).
Zobacz również:
Fragmenty kwasu RNA, które składają się na genom wirusa są, w liczbie 8. Każde RNA posiada dwie główne funkcje: musi zachodzić proces translacji (ekspresja genów), ale również musi być replikowany, aby formować nowe wiriony. Ta druga funkcja jest zapewniana przez enzym, który kopiuje genom wirusa. Zespół badawczy doktora Benjamina TenOevera pokazał, że aby przejść od jednej funkcji do drugiej, potrzebny jest swego rodzaju „włącznik”, czyli zmiana w kwasie RNA.
Na początku RNA przechodzi proces translacji i nie jest replikowany, dopóki nie ma właśnie tego „włącznika”. Natomiast tenże „włącznik” jest zapewniany poprzez niewielki RNA syntetyzowany przez wirusa, tak zwany svRNA, który jest więc niezbędny wirusowi do procesu namnażania się. Mimo że każdy z 8 RNA jest inny, wersja svRNA jest aktywna w każdym z nich i w każdym typie grypy. W ten sposób, kiedy tylko svRNA jest nieobecny, produkcja nowych RNA wirusa jest zablokowana, więc zablokowana jest tym samym produkcja nowych cząstek wirusa.
Badacze więc mają proste zadanie: znalezienie sposobu na zablokowanie działania svRNA i spowolnienie namnażania się wirusa w organizmie, a nawet do całkowitego zatrzymania namnażania. Nawet jeśli ta perspektywa jest kusząca, to na razie jednak jest zdecydowanie za wcześnie do określenia, czy można faktycznie rozwinąć nową terapię na podstawie tego odkrycia.
Komentarze do: Lek na wszystkie rodzaje grypy