Europejczyk spędza średnio codziennie w czterech ścianach aż 70-90 proc. czasu, a stężenie zanieczyszczeń w pomieszczeniach jest dwa do pięciu razy większe niż na zewnątrz - pisze "Gazeta Prawna". Troska o jakość powietrza wewnątrz budynków to jedna z kluczowych profilaktyk zdrowotnych. Na zabójcze oddziaływanie zanieczyszczeń w zamkniętych pomieszczeniach najbardziej podatne są osoby, które we wnętrzach spędzają najwięcej czasu, np. pracownicy biur.
Jakość powietrza
Choć nie zawsze łączy się złe samopoczucie ze słabą cyrkulacją powietrza w pomieszczeniach, kolejne badania nie pozostawiają wątpliwości: - niska jakość powietrza we wnętrzach budynków jest powodem: ogólnie złego samopoczucia, bólów i zawrotów głowy, zmęczenia i rozdrażnienia, problemów z koncentracją, podrażnienia błon śluzowych nosa, gardła, skóry, uczuleń i chorób dróg oddechowych - zgodnie ostrzegają uczestnicy konferencji Wyprzedzić alergię, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja.
Zbyt duża zawartość wilgoci w powietrzu sprzyja zagnieżdżaniu się grzyba i pleśni na nadprożach, ościeżach okiennych, pod parapetami, w narożach pokoi, za meblami. Nie służy też samemu budynkowi - powoduje bowiem powolne niszczenie konstrukcji budynku poprzez wnikanie wilgoci do ścian, pęcznienie drewnianych mebli i podłóg.
Zagrożenia w budynkach
Czynniki wywołujące alergię: zarodniki pleśni i grzybów, roztocza i pyłki roślin, dym papierosowy, substancje chemiczne (np. formaldehyd) emitowane przez materiały budowlane, meble, lakier, farby, zasłony, wykładziny, narzuty itd., zbyt wysoka temperatura i wilgotność będące w dużym stopniu pochodną aktywności człowieka.
Zagrożenia dla zdrowia
W jaki sposób chronić się przed zgubnym wpływem przebywania w zanieczyszczonej atmosferze? Sprawnie działająca wentylacja może skutecznie usuwać zanieczyszczenia z pomieszczeń. Z analiz Stowarzyszenia Polska Wentylacja wynika, że w ostatnich latach pogorszenie się jakości powietrza w budynkach związane jest z termomodernizacją budynków. Termomodernizacja polega na zastosowaniu w budynku takich rozwiązań konstrukcyjnych i instalacyjnych, które powodują zmniejszenie zużycia energii, a tym samym zmniejszenia kosztów ogrzewania (wymiana okien na szczelne, izolacja ścian i stropów, wymiana źródła ciepła w kotłowni itp.).
Zobacz również:
Po termomodernizacji zwięk-sza się liczba osób uskarżających się na dolegliwości związane z zanieczyszczeniem powietrza, czyli brakiem prawidłowej wentylacji. Z badań Anny Lis z Politechniki Częstochowskiej wynika, że po termomodernizacji liczba osób narzekających na złą jakość powietrza w pomieszczeniach wzrasta o około 30 proc. Aż prawie o połowę rośnie liczba osób narzekających m.in. na: złe samopoczucie, bóle głowy, zmęczenie, senność, podrażnienia gardła i kaszel, problemy z koncentracją i podrażnienia oczu.
Przed termomodernizacją istniała wentylacja naturalna dzięki nieszczelnościom budynku, okien itd. Wprawdzie była ona niedoskonała, ale umożliwiała napływ świeżego powietrza zewnętrznego, które zastępowało powietrze zużyte, wypychając je przez kratki wentylacyjne. Po wymianie okien na szczelne i ociepleniu budynku nawet ta niedoskonała wentylacja została zniweczona. W ten sposób mieszkańcy i użytkownicy znaleźli się jakby w szczelnej puszce. Brak wymiany powietrza szybko powoduje wzrost stężenia zanieczyszczeń i przyczynia się do narastania zagrożeń dla zdrowia.
Kontrola zanieczyszczeń
Problemy z wentylacją, będące następstwem termomodernizacji, stały się kłopotem wielu krajów europejskich. Do dziś zmagają się z nimi m.in. Szwecja i Holandia - kraje uznawane za liderów w zakresie wentylacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.
Stowarzyszenie Polska Wentylacja podaje za National Safety Counsil (amerykańską organizacją ochrony zdrowia), że jakość powietrza wewnętrznego szczególnie wpływa na astmatyków. Z badań opublikowanych przez American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine wynika, że można uniknąć 65 proc. przypadków astmy przez kontrolę narażenia na alergeny obecne w powietrzu w budynkach. Kontrolując zanieczyszczenia biologiczne w powietrzu (cząstki kurzu i alergeny pochodzenia zwierzęcego) przypadki astmy można zredukować o 55-60 proc.
Wentylacyjne remedium
Gdy system wentylacyjny pracuje w sposób ciągły i przewidywalny, ze stałą wydajnością, zapewnia odpowiednie warunki życia i pracy. Jest to możliwe, pod warunkiem że nie sprowadza się on wyłącznie do systemu najprostszego - naturalnego. Organizacje polskie i światowe, w tym Stowarzyszenie Polska Wentylacja, zalecają wentylację mechaniczną. Umożliwia ona ciągłą wymianę powietrza dostosowaną do potrzeb użytkowników, zapewnia dopływ świeżego powietrza bez hałasu i wyziębiania pomieszczeń i filtrację powietrza wchodzącego z zewnątrz.
- Z punktu widzenia oszczędności zużycia energii i obniżania kosztów ogrzewania, warto zastosować system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperacji), zwłaszcza w budynkach, które przeszły termomodernizację - zaleca Maciej Kosowski, właściciel firmy Emka. eskulap.pl