Jak ujawnia pewne badanie, kobiety, które pracują na stanowiskach, gdzie napięcie jest wielkim obecnym, generalnie są o wiele bardziej narażone na pojawienie się bardzo poważnych problemów kardiowaskularnych, takich jak zawał serca oraz udar mózgu – a w konsekwencji, kobiety są więc bardziej narażone na konieczność przeprowadzenia operacji sercowo-naczyniowej.
Ryzko to jest wyższe o 40%, w porównaniu do kobiet, które same określiły swoje życie jako mniej stresujące. Ryzyko zawału serca było o około 88% wyższe u kobiet, które pracowały w ciągłym stresie, podczas gdy ryzyko operacji wstawienia bajpasów serca albo konieczności innej operacji chirurgicznej było u nich o około 43% wyższe.
Stres związany z pracą jest formą stresu psychologicznego, który wzrasta w ramach wymagającego stanowiska, gdzie dana osoba ma bardzo mało albo w ogóle nie ma władzy decyzyjnej, albo bardzo mało lub w ogóle możliwości udowodnienia swojej kreatywności.
Zobacz również:
Badanie pokazało także, że niepewność w pracy – albo po prostu strach przed utratą źródła utrzymania – jest także związana z czynnikami ryzyka pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych, ale jednakże nie jest związana z większym ryzykiem wystąpienia samego zawału serca oraz udaru mózgu.
Badanie zostało przeprowadzone przez organizację Women's Health i przeanalizowało zjawisko stresu pracy, na przykładzie 17 415 kobiet pracujących zawodowo od lat. Były to pracowniczki służb zdrowia, których średnia wieku wyniosła średnio 57 lat, a które były obserwowane przez ponad 10 lat.
Badacze ze szpitala Brigham and Women, z siedzibą w Bostonie, przedstawili owoce swojej pracy przy okazji corocznego generalnego zgromadzenia organizacji American Heart Association, w Chicago, które odbyło się w tym tygodniu.