Młodzi dorośli, którzy są bardzo aktywni fizycznie, mają przybierać mniej na wadze w wieku czterdziestu lat, według badania amerykańskiego. Jednakże, umiarkowana aktywność fizyczna ma z kolei nie mieć żadnego długoterminowego działania na naszą wagę.
Badanie zostało przeprowadzone na 3 554 uczestnikach, w wieku od 18 do 30 lat na początku badania. Naukowcy porównywali poziom aktywności fizycznej, wskaźnik masy ciała BMI oraz obwód talii uczestników badania przez okres 20 lat.
Według rezultatów, mężczyźni, którzy utrzymali poziom aktywności fizycznej na bardzo wysokim poziomie przez okres ponad 20 lat, przybrali mniej na wadze – o 2,6 kg – w porównaniu do tych, którzy byli mniej aktywni.
Zobacz również:
Różnica w przybieraniu na wadze wraz z upływem lat była jeszcze bardziej wyraźna u kobiet bardzo aktywnych i mniej aktywnych, a wynosiła około 6 kg mniej.
Jeśli natomiast chodzi o obwód talii, mężczyźni bardzo aktywni przybrali 3,1 cm mniej niż inni. Kobiety bardzo aktywne przybrały w talii o 3,8 cm mniej niż kobiety najmniej aktywne, biorące udział w badaniu.
Autorzy tego badania jednakże zauważyli, że uczestnicy, którzy uprawiali umiarkowaną aktywność fizyczną, przybrali na wadze w takim samym stopniu co ci, którzy byli najmniej aktywni fizycznie.
Aktywność fizyczna ma wpływ na wagę, ale nie eliminuje ona całkowicie przybierania na wadze związanego z wiekiem, konkludują badacze amerykańscy.
Komentarze do: Bycie aktywnym w wieku 20 lat ma ograniczać przybieranie na wadze w wieku 40 lat