Sportowcu uważaj - trening wytrzymałościowy może zwiększyć prawdopodobieństwo, że trzeba będzie zaopatrzyć się w rozrusznik serca, twierdzą naukowcy.
Wolne serce biegacza
British Heart Foundation dowodzi, że ćwiczenia wytrzymałościowe, takie jak na przykład triatlon mogą powodować zmiany molekularne w tej części serca , która generuje naturalny rytm bicia. To może wyjaśniać dlaczego elity sportowców mają niskie tętno i wyższe ryzyko zaburzeń rytmu serca.
Eksperci podejrzewają, że to dlatego, że długotrwały wysiłek przy tak ekstremalnych aktywnościach wytrzymałościowych jak maratony i triatlony spowalnia bicie serca.
Podczas gdy normalny dorosły ma tętno między 60-100 uderzeń na minutę, serce sportowca może wykonać wysiłek tylko 30 uderzeń na minutę lub nawet mniej podczas snu.
Zobacz również:
Profesor Boyett z Uniwertsytetu w Manczesterze powiedział: - To bardzo ważne, bo choć zazwyczaj niskie tętno sportowca nie powoduje poważnych problemów ,starsi zawodnicy po wieloletnim uprawianiu wyczynowo sportu są bardziej narażeni na konieczność wszczepienia sztucznego rozrusznika serca.
Aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski, niezbędne są dalsze badania, miałyby one przede wszystkim na celu pomoc starszym osobom przez całe życie aktywnie uprawiać sport.
Jednak korzyści płynące z aktywności fizycznej wciąż przeważają nad ryzykiem, mówią eksperci
Jak ćwiczyć
- Dorośli powinni wykonać 150 minut (2 godziny i 30 minut) o umiarkowanej intensywności ćwiczeń raz w tygodniu
- Nie musisz osiągnąć tego celu w jednej lub dwóch długich sesjach - możesz rozłożyć go przez tydzień na krótsze okresy
- Ważne jest, aby odpocząć , gdy wykonujesz intensywny trening, taki jak bieganie
- Bądź pewien, że rozgrzałeś się przed treningiem oraz odpocząłeś po nim
- Wykonując ćwiczenia pamiętaj o prawidłowym, miarowym oddychaniu
Opracowała: Marta Rzymkowska
Komentarze do: Ćwiczenia wytrzymałościowe zakłócają rytm serca