Kobiety zajmujące się lekkoatletyką rosną w siłę i wypełniają krajobraz sportowy. Oglądalność różnych dziedzin sportowych wśród kobiet nie odznaczyła się jednak równie imponującą tendencją wzrostową. Jakie sporty oglądają kobiety (a jakich nie) i dlaczego? Spośród wszystkich dyscyplin sportowych prezentowanych na Igrzyskach Olimpijskich, które cieszą się największym zainteresowaniem żeńskiej części widowni?
Badania zainicjowane przez Erin Whiteside (z Uniwestytu w Tennessee) oraz Marie Hardin (z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii) szukają odpowiedzi na powyższe pytania.
Wyniki opublikowane w „Communication, Culture & Critique”, pokazują, że kobiety znacznie chętniej oglądają imprezy sportowe takie jak Igrzyska Olimpijskie, niż sporty sezonowe, których rozgrywki obejmują dłuższy okres czasu. Co więcej, zapytane o to, które konkretnie dyscypliny sportowe prezentowane na Igrzyskach Olimpijskich interesują je najbardziej, większość badanych kobiet wskazywała na dziedziny tradycyjnie kojarzące się z „kobiecymi”, takie jak gimnastyka oraz łyżwiarstwo figurowe.
- Nasze badania w pewnej mierze dowiodły, dlaczego Igrzyska Olimpijskie cieszą się takim zainteresowaniem wśród kobiet – powiedziała Hardin - Nie chodzi jednak tylko o to, jakie dyscypliny sportowe są tam prezentowane, chociaż nie ukrywam, iż kwestia ta odgrywa dużą rolę. Ważniejsza jest jednak forma w jakiej wątki tej imprezy są serwowane: niewielkie fragmenty, wymagające krótkiego - około 10 minutowego zaangażowania, pozwalają kobietom wywiązywać się z pozostałych obowiązków, które wykonują w ciągu dnia.
Zobacz również:
Badanie polegało na przysłuchiwaniu się rozmowom grupy kobiet, których tematem przewodnim był sposób, w jaki kobiety przeżywają wydarzenia sportowe. Wyniki pokazały, że żeńska część widowni często przywiązuje dużą wagę do wykonywanych przezeń prac domowych, a prezentowane na Igrzyskach dyscypliny sportowe nie burzą ich zwyczajowego planu dnia. Niemalże wszystkie przebadane kobiety wskazywały Igrzyska Olimpijskie jako najbardziej je interesujące - zarówno z przyczyn patriotycznych, jak i ze względu na szybki sposób prezentacji.
- Kobiety preferują skondensowany sposób przekazywania informacji, niewymagający dużego zaangażowania - tłumaczy Whiteside.
- Frekwencja podczas Igrzysk Olimpijskich, a także cała otoczka im towarzysząca (od telewizji po radio), czyni je łatwiejszymi do przyswojenia i nie wymaga regularnego spędzania czasu na oglądaniu danych zawodów przed telewizorem - dodała.
Badanie objęło trzy grupy badawcze, składające się z 19 kobiet, gdzie każda grupa spędziła na rozmowie 90 minut. Większość kobiet była zamężna, posiadała kilkoro dzieci i pochodziła z klasy średniej. Badane kobiety mieściły się w przedziale wiekowym od 26 do 43 lat.