Hula-hoop – korzyści i efekty ćwiczeń z przyrządem
Całe dzieciństwo jest wypełnione różnymi rozrywkami.Od skakania przez gumę, poprzez grę w klasy, aż po hula-hoop. Kto by pomyślał, że zabawa z najmłodszych lat może zostać włączona do codziennego treningu w dorosłości. Plastikowa obręcz poza miłymi wspomnieniami i uśmiechem na twarzy przynosi wiele zaskakujących, zdrowotnych efektów.
Ćwiczenia z hula-hoop wyszczuplają talię, kształtują biodra, spalają boczki, ale to tylko niektóre korzyści. Sposobów na kręcenie kółkiem jest wiele: na brzuchu, wokół rąk i nóg czy nawet szyi. Hula-hoop dodatkowo poprawia samopoczucie, zwiększa zakres ruchowy oraz świadomość ciała.
Hula-hoop - historia pamiątki z dzieciństwa
Nazwę hula-hoop wymyślili brytyjscy marynarze. Ruchy tancerek, które kręciły kołem, skojarzyły się im z hawajskim tańcem hula. Słowo „hoop” w języku angielskim oznacza obręcz.
Hula-hoop zdobyło niezwykłą popularność w latach pięćdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Kręcenie obręczą zapoczątkowały dzieci, ale szybko rozrywka ta stała się również udziałem kobiet. Nie trzeba było długo czekać, żeby ze Stanów Zjednoczonych nowe zjawisko przeniosło się do Europy.
Badania wykazują, że kobiety urodzone w połowie XX wieku mają węższe talie niż te urodzone po 1980 roku. Może to mieć związek właśnie z modą na hula-hoop.
Rodzaje hula-hoop
Większość kojarzy hula-hoop po prostu z plastikową obręczą i nie wie, że istnieje wiele jego rodzajów. Różnią się one wyglądem, wagą, składaniem oraz ewentualnymi wypustkami.
Tradycyjne
Nie zawiera żadnego obciążenia. Jest lekkie i tanie. Używają go głównie dzieci. Do treningu, który przyniesie więcej korzyści, potrzebne jest bardziej profesjonalne hula-hoop.
Składane masujące bez wypustek
Jak sama nazwa wskazuje, możemy je złożyć. W związku z tym nie zajmuje wiele miejsca. Jest praktyczniejsze niż tradycyjne hula-hoop, ale jednocześnie cięższe. Dzięki możliwości masażu ujędrnia ciało oraz pozwala spalić tkankę tłuszczową.
Zobacz również:
- Trening obwodowy - na czym polega i dla kogo będzie najlepszy?
- Rozciąganie przed treningiem to nie to samo co rozgrzewka
- Full Body Workout - odpowiedni trening dla każdego; założenia i zasady
- Martwy ciąg – zasady, korzyści i przeciwwskazania
- Plank – rodzaje, sposób wykonania i efekty
- Trening crossfit – zalety, wady, odżywianie, suplementacja, przykładowe ćwiczenia crossfit
- Body shape - opis i zalety treningu
- Krav maga – opis i korzyści z treningu
Składane masujące z wypustkami
Tak jak poprzednie - składa się. Ze wszystkich rodzajów hula-hoop jest najcięższe, ponieważ zawiera wypustki. Mogą być one ułożone w jednej lub dwóch liniach. Powodują intensyfikację masażu, co niesie z sobą więcej pozytywnych skutków. Trening z takim przyrządem bardziej pobudza mięśnie, poprawia krążenie i pomaga szybciej pozbyć się cellulitu niż ćwiczenia z wcześniej wymienionymi rodzajami obręczy.
Waga i rozmiar hula-hoop
Żeby znaleźć idealny rozmiar, trzeba postawić obręcz na ziemi i zobaczyć, dokąd sięga. Właściwa wysokość to ta wyznaczona przez linię naszych bioder. Jeśli hula-hoop sięga wyżej lub niżej, nie jest dla nas odpowiednie.
Im cięższe hula-hoop, tym trudniej się ćwiczy, ale jednocześnie są szybsze efekty. Jeśli ktoś jest początkujący, nie powinien wybierać obręczy z dużym obciążeniem. Dobrze, kiedy ciężar dobiera się do swojego poziomu zaawansowania.
Ćwiczenia z hula-hoop
Na płaski brzuch i szczupłą talię
Podstawowym ćwiczeniem jest obracanie hula-hoop wokół talii. Jednak trzeba pamiętać, że nie można cały czas kręcić obręczą w prawo lub w lewo. Podczas ćwiczeń powinno się stanąć w lekkim rozkroku. Są przede wszystkim dwie techniki kręcenia: w poziomie i w pionie. Dziewczynki na podwórku kręcą obręczą w poziomie. Ruszanie biodrami w przód i w tył (trik nazywany booty bump) jest trudniejsze, wymaga więcej doświadczenia.
Tkanka tłuszczowa zaczyna się spalać po upływie mniej więcej 30 minut, więc trening powinien być dłuższy.
Na jędrne pośladki, uda i nogi
Jest sporo ćwiczeń z hula-hoop, które działają na dolne partie ciała. Zamiast kręcić obręczą wokół talii, można to robić wokół ud. Stają się one wtedy bardziej ujędrnione. Hula-hoop może być również pomocą w wykonywaniu ćwiczeń i służyć na przykład jako podpora z przodu, kiedy podnosi się jedną nogę do boku, nie kładąc jej na ziemi. Warto spróbować wykroków z obręczą trzymaną nad głową.
Na zgrabne ramiona i plecy
Ćwiczenia na ramiona są bardzo proste. Wystarczy kręcić hula-hoop powyżej łokcia, na przedramionach lub na nadgarstku. Po jakimś czasie można zacząć przesuwać obręcz po całej ręce.
Wady i zalety ćwiczeń z hula-hoop
Korzyści z treningu z obręczą
Hula-hoop przede wszystkim ujędrnia ciało. Obręcze z wypustkami dodatkowo pomagają spalić zbędną tkankę tłuszczową i pozbyć się cellulitu. Talia staje się smuklejsza. Ćwiczenia z hula-hoop likwidują tzw. boczki. Mięśnie brzucha intensywnie pracują, szczególnie skośne. Zwiększa się również zakres ruchowy. Trening z obręczą mniejsza bóle stawów, najbardziej kolan. Plastikowy przyrząd świetnie poprawia samopoczucie - w końcu kojarzy się z zabawami z dzieciństwa. Wraz z lepszą sylwetką rośnie poczucie własnej wartości.
Wady ćwiczeń z hula-hoop
Zbyt intensywny i długi trening z hula-hoop z wypustkami może powodować mikrourazy, które objawiają się jako siniaki. Występują najczęściej wokół talii oraz na biodrach i plecach. Częste obijanie nerek podczas treningu w przyszłości może przynieść problemy z ich późniejszą pracą.
Autor: Anna Magiera
Komentarze do: Hula-hoop – korzyści i efekty ćwiczeń z przyrządem