Zaskujące efekty działania suplementów na bazie imbiru mogłyby być podobne do działania produktów i leków antyzapalnych, powszechnie dostępnych w aptekach i sklepach, takich jak popularna aspiryna czy ibuprofen, mających za zadanie łagodzenie bóli mięśniowych wywołanych przez aktywność fizyczną – podaje jedna z klinik badawczych amerykańskich. Badania te przeprowadzone zostały na 74 uczestnikach cierpiących z powodu lekkiego uszkodzenia mięśnia łokciowego.
Uszkodzenie to specjalnie wywołano w laboratorium. Każdy z uczestników badania otrzymywał przez 11 dni suplementy z imbiru, w dawkach 2g dziennie lub placebo. Badacze przetestowali dwa sposoby przygotowania imbiru: imbir surowy, następnie wysuszony i zamknięty w kapsułkach bądź też imbir najpierw ugotowany, następnie wysuszony i również zamknięty w kapsułkach. Te dwa rodzaje suplementów są aktualnie już w sprzedaży.
Rezultaty badań pokazują, że obydwa typy suplementów są w stanie zwalczyć ból przy zapaleniu mięśnia, w około 25% przypadków w stosunku do placebo. W świetle podobnych prób przeprowadzanych na lekach przeciwzapalnych, które są sprzedawane bez recepty, efekt działania imbiru jest nawet lepszy niż ten, który zazwyczaj przypisujemy popularnej aspirynie czy też ibuprofenowi, jak zauważyli naukowcy.
Zobacz również:
Obydwie postaci suplementów imbirowych zawierają zróżnicowane kompozycje fenolu, gingerolu i shogaolu (składniki kłącza imbiru). W stosunku do surowego imbiru, ten który był gotowany i poddany działaniu gorąca, zawiera mniej gingerolu i więcej shogaolu. Niektórzy znawcy ziół twierdzą, że ten ostatni (shogaol) jest o wiele bardziej skuteczny, jeśli chodzi o zwalczanie zapaleń, ale ta kwestia jeszcze nie została zbadana dogłębnie przez lekarzy i naukowców.
Zapalenie mięśnia wywołane laboratoryjnie było wynikiem ćwiczeń z obciążeniem podczas rozciągania łokcia. Uczestnicy wzięli udział w ćwiczeniach pod okiem badaczy, aż do pojawienia się pierwszych oznak pozwalających stwierdzić lekkie uszkodzenie mięśnia, objawiające się bólem, zapaleniem, obrzękiem i utratą elastyczności.
Komentarze do: Imbir łagodzi bóle mięśniowe spowodowane aktywnością fizyczną