Powszechny, bolesny stan biodra dotykający najlepszych sportowców, może stać się uleczalny dzięki nowej, ulepszonej technice operacyjnej, zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowców zebranych na spotkaniu American Orthopaedic Society for Sports Medicine's Annual Meeting w Baltimore.
„W naszych badaniach przeprowadzonych na 21 sportowcach płci męskiej, którzy odczuwali ból biodra i problemy z równowagą (hypoplastia lub naderwanie obrąbka stawowego), 81 % z nich powróciło do gry na zbliżonym poziomie sprawności sprzed kontuzji, po otrzymaniu rekonstrukcji metodą artroskopową, w której zastosowano przeszczep autologiczny zespołu pasma biodrowo-piszczelowego,” powiedział główny badacz Marc J. Philippon z Steadman Philippon Research Institute w Vail, w Kolorado.
Naukowcy obserwowali 17 z 21 pacjentów, w wieku około 28 lat, przez 32 miesiące.
Zobacz również:
Zawodowi sportowcy byli przedstawicielami takich dyscyplin jak: piłka nożna, hokej, football, narciarstwo, baseball, koszykówka oraz jazda na lodzie. W trakcie tego badania, u wszystkich - ale u dwóch pacjentów szczególnie - poprawiły się wyniki kliniczne w różnych wskaźnikach mobilności. Wzrosła również satysfakcja wśród pacjentów.
Naderwanie obrąbka stawowego biodra jest często związane z poważnymi obrażeniami, takimi jak przemieszczenie, ale naukowcy obserwują, że wzrastająca liczba problemów z biodrem wynika z powtarzalności ruchów oraz zaburzeń strukturalnych.
„Właściwą funkcją obrąbka stawowego w biodrze jest pełnienie kluczowej roli, jeżeli chodzi o mobilność u sportowców. Gdy ten rejon zostanie zraniony, naprawienie go może być trudne. Nasze badania przeglądowe podkreślają, że większość sportowców może powrócić do stałego poziomu gry, dzięki zastosowaniu przeszczepu autologicznego i terapii psychologicznej. Chociaż wskazane jest przeprowadzenie dodatkowych badań nad stosowanymi metodami, wierzymy, że ich ulepszenie pozwoli większej ilości sportowców powrócić do wykonywania sportów, które kochają,” podsumowuje Philippon.