Badanie analizy pozytywnych i negatywnych skutków spożywania napojów energetycznych przez sportowców jasno sugeruje, że wydajność organizmu zwiększona jest o średnio od 3 do 7%. Jednak wiąże się to z skutkami ubocznymi, takimi jak zwiększona bezsenność, nerwowość po wysiłku fizycznym.
Spożywanie napojów energetycznych jest coraz częstszym zjawiskiem w ostatnich latach - również w przypadku sportowców. Więcej niż 50% osób aktywnych sięga po napoje przed treningiem czy zawodami.
Badania trwały cztery lata, a przeprowadzone zostały przez ekspertów z Universytetu Camilo Jose Cela (UCJC) i analizowały pozytywne oraz negatywne skutki picia napojów energetycznych przez sportowców.
W badaniu wzięli udział piłkarze, pływacy, koszykarze, siatkarze, tenisiści i osoby trenujące hokej. Każdy z nich miał wypijać równowartość trzech puszek napoju energetycznego lub napoju placebo przed konkurencją sportową.
Zobacz również:
- Stanik sportowy - jak dobrać go prawidłowo?
- Co to jest pilates i jakie płyną z niego korzyści?
- Muay Thai - boks tajski
- Wegetarianizm a fitness
- Jak biegać w zimie?
- Body shape - opis i zalety treningu
- Bieg interwałowy – na czym polega, jakie daje efekty, plany treningowe
- Typy budowy ciała – predyspozycje sportowe
Wyniki mierzono również przez wykorzystanie urządzeń GPS, które analizowały odległość oraz prędkość, z którą mierzyła się część uczestników. Analizy wykonano również przez pomiar dynamometrem i potencjometrem, co dało możliwość pomiaru wydajności mięśni w innych dyscyplinach sportowych. Badania zostały opublikowane w Brithish Jounral of Nurition. Wyniki sugerują, że sportowcy zwiększyli swoją wydajność od 3 do 7%.
Badania były ograniczone między innymi o brak konkurencji drużynowych takich jak piłka nożna czy sitakówka, co jest jednym z ograniczeń analizy.
Okazało się również, że spożycie napojów energetycznych wiąże się również ze konsekwencjami ubocznymi, które obejmują bezsenność i nerwicę. Skutki były podobne zarówno u mężczyzn jak i kobiet, przez co nie zaobserwowano różnic w odczuwaniu doznań u obu płci. Większe ilości napojów energetycznych nie dają więcej energii. Zalecenia o częstszym piciu tego typu napojów pojawiają się głównie w kampaniach tych marek, których jedynym celem jest sprzedaż. Zbyt częste picie tych napojów grozi jedynie skutkami ubocznymi.
Jednak jedna puszka napoju przed wysiłkiem fizycznym, faktycznie zwiększa intensywność sportowca.
Opracował: Damian Nowaczek