Pozycja siedząca – oglądanie telewizji, czytanie na sofie, sufrowanie po internecie – jest szkodliwa dla zdrowia, a jej niekorzystne działanie różni się od działania kojarzonego z brakiem aktywności fizycznej, tłumaczą badacze kanadyjscy. Poza tym, że pozycja siedząca zwiększa ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe, to wpływa ona także bezpośrednio na nasz metabolizm, na strukturę naszych kości, a nawet na naszą równowagę psychiczną.
Naukowcy kanadyjscy przejrzeli najświeższe badania na ten temat. Oto lista konsekwencji, jakie ma pozycja siedząca i nie ruszanie się, na nasz stan zdrowia:
Im bardziej siedzący tryb życia prowadzimy, tym większe jest ryzyko otyłości. Na przykład, na każde dwie dodatkowe godziny spędzone przed telewizorem każdego dnia, ryzyko otyłości rośnie o 23%.
Pozostawanie w pozycji siedzącej zwiększa także ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, na wystąpienie jakiegoś problemu kardiowaskularnego (zawał serca, udar mózgu), tak samo jak podwyższenie poziomu tłuszczów we krwi.
Zobacz również:
Ryzyko zachorowania na raka jest także większe, a w szczególności ryzyko raka jelita grubego u mężczyzn oraz raka endometrium (błony śluzowej macicy) u kobiet.
Spędzanie czasu przed telewizorem, albo przed komputerem ma także poważne konsekwencje dla naszego zdrowia mentalnego: ludzie prowadzący najbardziej siedzący tryb życia są także o 31% bardziej narażeni na zachorowanie na jakąś chorobę mentalną, w porównaniu do ludzi, którzy są najbardziej aktywni fizycznie.
Siedzący tryb życia wywołuje także zmniejszeni gęstości kości, a to znaczy – na zmniejszenie ich wytrzymałości, co zwiększa także ryzyko zachorowania na osteoporozę.
Ilość czasu, jaki poświęcamy na „aktywność” w pozycji siedzącej, jest coraz większa. I to już od najmłodszych lat, zaobserwowali badacze kanadyjscy. W konsekwencji, dorośli i młodzież w Ameryce spędza około 55% swojego czasu w ciągu dnia właśnie na siedząco. Jeśli chodzi o dzieci kanadyjskie, spędzają one ponad 6 godzin dziennie przed ekranem, podczas gdy Kanadyjskie Towarzystwo Pediatrii zaleca dzieciom spędzanie przed ekranem nie więcej niż 2h godzinny dziennie.
Komentarze do: Pozycja siedząca: jej wpływ na stan zdrowia