Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej oraz niezdrowe nawyki żywieniowe to główne czynniki ryzyka chorób układu krążenia, takich jak choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, miażdżyca. W konsekwencji długotrwałych powikłań tych dolegliwości występuje również ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Tymczasem już 30 minut wysiłku fizycznego codziennie może sprawić, że:
• Tkanki twojego organizmu będą lepiej dotlenione. Zwiększy się metabolizm komórek.
• Zmniejszysz ryzyko powikłań nadciśnienia tętniczego. Obniży się skurczowe
i rozkurczowe ciśnienie krwi.
• Unikniesz hipercholesterolemii, która może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu. Wysiłek fizyczny pomaga spalić „zły” cholesterol .
• Trening fizyczny zwiększa wydolność mięśnia sercowego. Uregulowana czynność serca i mniejsze ciśnienie skurczowe zapewni dobre samopoczucie i większą odporność na stres.
Podczas wysiłku fizycznego w organizmie człowieka dokonuje się szereg zmian: naczynia krwionośne zwiększają swoją objętość co sprawia, że organizm jest lepiej zaopatrywany w tlen i produkty energetyczne potrzebne komórkom do procesów metabolicznych. Zwiększa się ukrwienie serca i rozwój krążenia obocznego, które jest odpowiedzialne za transport krwi do obszarów potencjalne niedokrwionych w skutek zwężenia głównego naczynia – mówi ekspert programu „Serce na nowo”, prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong.
Aktywność fizyczna poprawia jakość życia – zdrowie, kondycję i samopoczucie. Jest zalecana jako forma rehabilitacji osobom z problemami sercowo-naczyniowymi. Osoby z chorobami układu krążenia powinny wykonywać proste ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Pacjent, który przed zawałem nie uprawiał żadnego sportu powinien ostrożnie i stopniowo przyzwyczajać organizmu do ćwiczeń. Zaleca się, aby tętno krwi podczas wysiłku nie przekraczało 120 uderzeń na minutę.
Zobacz również:
Wyjdź na wiosenny spacer, zorganizuj wycieczkę rowerową lub umów się z przyjaciółmi na nordic walking. Ważne jest aby ćwiczyć regularnie, najlepiej codziennie. Każdy wysiłek fizyczny powinien być poprzedzony i zakończony 10 minutową rozgrzewką, podczas której rozgrzejesz i rozciągniesz mięśnie. Rodzaj zalecanej aktywności fizycznej zależy od indywidualnych możliwości oraz historii choroby, dlatego też powinien być skonsultowany
z lekarzem kardiologiem.
Adamed jako firma farmaceutyczna jest blisko pacjentów i wspiera ich w walce z chorobą, dlatego angażuje się w kampanie i programy edukacyjne.
Celem programu „Serce na nowo” jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia. Program pomaga również osobom z chorobami układu krążenia w dotarciu do specjalistów. Zwiększa szansę na powrót do aktywnego życia społecznego i zawodowego dzięki odpowiedniemu leczeniu, wspieranemu przez postępowanie niefarmakologiczne.
Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl.
Organizator programu: polska firma farmaceutyczna Adamed.Partner programu i patron merytoryczny konkursu dla pracodawców: Konfederacja Pracodawców Polskich.Patronat honorowy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
Patroni medialni: Radio VOX, Tina, Samo Zdrowie, Na Zdrowie, Manager Apteki, Kurier Poranny, Gazeta Pomorska.
Dodatkowych informacji o programie „Serce na nowo” udziela:
On Board Public Relations
Iwona Siwek, isiwek@onboard.pl, (022) 321 51 28
Ewa Marczyk – Chłopecka, emarczyk@onboard.pl, (+48) 509 366 042
Komentarze do: Umiarkowany wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko zawału serca o 30%