Spędzanie czasu ze znajomymi dbającymi o zdrowie może być najlepszym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji. Wyniki badania przeprowadzonego na grupie 3610 Australijek, opublikowane w czasopiśmie Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, wykazały, że normy społeczne mają znaczący wpływ na aktywność fizyczną i nawyki zdrowego odżywiania się.
Kylie Ball z Uniwersytetu w Deakin w Australii wraz z grupą naukowców przeprowadziła badanie kobiet w wieku od 18 do 46 lat.
- Znaczenie społecznych wpływów środowiskowych w zachowaniach promujących zdrowie (np. aktywność fizyczna czy zdrowe odżywianie) jest coraz bardziej zauważalne. Nasze badanie jest jednym z pierwszych, które ilustrują związek pomiędzy zarówno wsparciem i normami społecznymi, a aktywnością fizyczną i nawykami żywieniowymi - powiedziała Ball.
Zobacz również:
Naukowcy sprawdzili, w jakim stopniu moda na zdrowy tryb życia wśród naszych znajomych może wpływać na nasz własny styl życia.
Kobiety biorące udział w badaniu zostały poproszone o ocenę, jak bardzo zgadzają się z takimi stwierdzeniami jak „Często widzę osoby spacerujące w mojej okolicy” lub „Wiele kobiet, które znam, często je w fast foodach”. Panie obracające się w „zdrowszych” kręgach same zdecydowanie częściej ćwiczyły i zdrowiej się odżywiały.
- Wyniki tych badań sugerują, że zdrowy tryb życia może być zaraźliwy. Możliwość modyfikowania norm społecznych w celu zachęcania do dbania o aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie to z pewnością temat wart dalszych badań - stwierdziła Ball.
Komentarze do: Zdrowi znajomi to większa motywacja do prowadzenia zdrowego trybu życia