Zima w naszym klimacie charakteryzuje się mrozami i śniegiem. Jest to śliczny obrazek, dopóki nie trzeba wyjść na zewnątrz. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym po pierwszym śniegu nie wylądujemy w łóżku z grypą.
Ruch na świeżym powietrzu, bieganie czy spacery pomagają nam wzmocnić układ immunologiczny, a dodatkowo poprawiają nasz nastrój. Jednak jeśli ktoś uprawia sporty zimą musi koniecznie pamiętać o dokładnej rozgrzewce wszystkich partii ciała oraz o regulacji oddechu.
Szybkie oddychanie na mrozie sprawia, że obciążone są płuca i oskrzela, co prowadzi do chorób. Mięśnie i stawy rozgrzewają się wolniej na minusowych temperaturach, dlatego rozgrzewka musi trwać dłużej i stanowić około 20% całego treningu.
Zobacz również:
Ważny jest również odpowiedni ubiór. Wbrew pozorom nie jest wskazane bardzo ciepły strój, lecz zakładanie ubrań na cebulkę. Wskazane są trzy warstwy: bielizna, element termiczny oraz odzież wierzchnia. Nie należy zapomnieć również o czapce i rękawiczkach, ponieważ przez głowę i dłonie organizm traci około 40% ciepła.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w trakcie sportu, to nieodłącznym elementem jest odblaskowa kamizelka lub opaska, ponieważ zimą warunki an drogach ulegają znacznemu pogorszeniu i o wiele łatwiej jest spowodować wypadek.
Jeśli ktoś decyduje się na jazdę na rowerze, to przedtem powinien sprawdzić czy oświetlenie w rowerze jest sprawne. Przy dostosowaniu się do tych prostych zaleceń, uprawianie sportu zimą da nam wiele radości i nie spowoduje u nas chorób i powikłań.
Autor:
Manuela Tomala
Komentarze do: Zimowe porady dla sportowców