Szukaj

Katar sienny

Podziel się
Komentarze4

Uczulenie sienne powodują pyłki roślin. Są to maleńkie ziarenka pyłku kwiatowego - w zależności od gatunku od średnicy 0,0025 do 0,25 mm. Wydzielane są przez pręciki kwiatowe drzew, traw, ziół i zawierają tzw. męski materiał genetyczny. U osób uczulonych wywołują one tzw. pyłkowicę, znaną pod popularną nazwą "katar sienny". Z roku na rok, coraz więcej ludzi cierpi na jej objawy.

Jeśli podejrzewamy u siebie katar sienny to powinniśmy o tym poinformować lekarza. Nie leczony katar sienny ma tendencję do nasilania się i może przejść w groźną dla życia chorego astmę. Podstawą diagnozy jest wywiad lekarski. Dopiero w jego trakcie można ustalić, czy dolegliwość zdarza się w określonej porze roku lub w sytuacjach związanych z intensywnym występowaniem alergenów. Rozpoznanie alergii i jej wyzwalaczy - alergenów jest sprawą trudną i wymaga dużego wysiłku, ze strony lekarza i spolegliwej współpracy ze strony pacjenta.


Do objawów kataru siennego należą: swędzenie w nosie, kichanie i wodnisty katar. Często oczy są zaczerwienione i spuchnięte oraz pojawia się wzmożone łzawienie. Ból głowy i ogólne rozbicie nasilają złe samopoczucie. Wszystkie te objawy występują przeważnie w okresie kwitnienia roślin, a wiec od lutego do sierpnia.

Zawsze podstawową zasadą w leczeniu alergicznego nieżytu nosa pozostanie unikanie przyczyn wywołujących alergię (o ile jest to możliwe) lub dążenie do minimalnego na nie narażenia.