Szukaj

Shopoholizm

Podziel się
Komentarze0

Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn i dorosłych niż nastolatków. Jedni nie mogą bez tego żyć, inni chcieliby, ale nie potrafią... Przyjemne i bolesne strony uzależnienia, które coraz częściej jest spotykane w Europie.

Inne nazwy choroby: Zakupoholizm;
Objawy shopoholizmu

Każdy z nas ma pewne pragnienia, dążenie do wygody i dostatniego życia. To normalne. Ale też jest to ta sfera, na która wpływają specjaliści od reklamy. A stąd już naprawdę blisko do shopoholizmu. Samo kupowanie nowych przedmiotów nie jest niczym złym, jeśli tylko stać nas na to i zakup jest przemyślany i świadomy. Jednak kupowanie, które ma na celu tylko polepszyć nam na jakiś czas humor – powinno nas zastanowić i skłonić do przemyślenia, czy nie jesteśmy podatni na uzależnienie od zakupów.


Uzależnienie może być tak silne, że wydajemy wszystkie pieniądze, bierzemy kredyty, żeby tylko nabyć kolejny przedmiot podnoszący naszą wartość, polepszający (chociaż na chwilę) humor i dobre samopoczucie.

Jeżeli główną rolą zakupów staje się rozładowanie napięć, negatywnych emocji i polepszenie humoru – można mówić o shopoholizmie.

W Polsce zakupoholicy na razie nie mogą liczyć na profesjonalne leczenie. Polacy są szczególnie podatni na shopoholizm, o wiele bardziej niż mieszkaniec Europy Zachodniej - przez lata żył bowiem w systemie, w którym kupował to co musiał, a nie to co chciał, będąc przy tym przekonany, że nie warto oszczędzać. Pamiętając problemy z kupnem podstawowych produktów był przyzwyczajony, aby kupować co się da i ile się da. Wraz z transformacją ustrojową Polacy drastycznie zmienili sposób robienia zakupów i wydawania pieniędzy. Z badań socjologicznych wynika zresztą, że Polacy za największy sukces transformacji uważają... pełne półki w sklepach. I bez opamiętania z tych sklepów korzystają.