Zatrucie chromem
Chrom należy do grupy pierwiastków, które w organizmie ludzkim odgrywają znaczącą rolę. Dla człowieka z punktu widzenia biologicznego, najważniejszy jest chrom w postaci trójwartościowej oraz sześciowartościowej. Jednakże czy oprócz wpływu na prawidłowe funkcjonowanie ustroju, może przyczynić się do ciężkiego w skutkach zatrucia?
Ważna rola w organizmie człowieka
Wspomniany pierwiastek jest mikroelementem, który nie tylko pobudza trzustkę do działania, ale również czynnie uczestniczy w przemianie białek i węglowodanów. Co istotne łagodzi on objawy hipoglikemii, czyli spadku stężenia glukozy we krwi, jak też reguluje poziom cukru w krwioobiegu. Zwiększa tym samym magazynowanie glukozy w mięśniach, wspomagając syntezę glikogenu. Wpływa także na produkcję insuliny, a co za tym idzie odnotowuje się jego czynny udział w przemianach węglowodanów.
Chrom pomaga zrzucić zbędne kilogramy!
To bardzo dobra wiadomość dla osób, które nie mogą pozbyć się zbędnych kilogramów. Chrom w postaci trójwartościowej skutecznie ułatwia spalanie tłuszczów, jednakże stosowany w pojedynkę niewiele może wskórać. Dlaczego? Jak wiemy „złoty środek” powodujący utratę masy ciała nie istnieje - tak też jest w przypadku chromu, który przyjmowany jako jedynie suplement diety, nie będzie w stanie zrzucić za nas dodatkowych kilogramów. Sytuacja ulega zmianie, kiedy wraz ze stosowaniem chromu, wprowadzimy do naszego życia zarówno odpowiednią dietę, jak i aktywność fizyczną.
Wówczas pierwiastek ten zaczyna stymulować procesy energetyczne, jak i syntezę kwasów tłuszczowych, przez co pobudza transport aminokwasów do komórek, ograniczając tym samym odkładanie się tkanki tłuszczowej.
Pozytywny wpływ Cr na zmiany miażdżycowe i cukrzycę
Zażywanie chromu pomaga nie tylko w redukcji tkanki tłuszczowej, ale jak się okazuje korzystnie wpływa na utrzymanie równowagi pomiędzy poziomem cholesterolu LDL i HDL. To właśnie dzięki temu procesowi chrom zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych.
Zobacz również:
Istotny wpływ chromu badacze zauważają też u osób cierpiących na cukrzycę. Szczególnie w sytuacjach, kiedy pacjenci z cukrzycą odżywiani są pozajelitowo, a podanie chromu powoduje u nich złagodzenie objawów tej choroby. Wówczas zaobserwowano także zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę egzogenną.
Jak uzupełnić niedobór chromu?
Niedobór chromu objawia się między innymi bólami głowy, ciągłym zmęczeniem, jak również co najbardziej istotne wzrostem poziomu cukru oraz cholesterolu we krwi. Kiedy podejrzewamy u siebie spadek tego pierwiastka, warto zmienić swój dotychczasowy sposób odżywiania, a „nową” dietę wzbogacić o produkty bogate w chrom.
Największym źródłem tego pierwiastka są przede wszystkim drożdże, gotowana wołowina, jajka oraz jabłka. Chrom jest również składnikiem innych produktów, które zawierają nieco mniejsze jego ilości, którymi również warto urozmaicić codzienną dietę. Wśród nich można wymienić: brokuły, ryby, owoce morza, chude mięso oraz pełnoziarniste pieczywo.
Kiedy dochodzi do zatrucia...
Chrom szczególnie groźny jest dla naszego organizmu w postaci sześciowartościowej, a to dlatego że jest on wytwarzany przez człowieka i nie występuje naturalnie, tak jak w przypadku odmiany trójwartościowej. Chrom przyjmowany w nadmiarze może stać się toksyczny dla ludzkiego organizmu bez względu na jego typ.
Chrom trójwartościowy a w szczególności jedna z jego odmian czyli pikolinian chromu w nadmiarze może wywoływać uszkodzenia chromosomów. Dlatego, gdy cierpimy na niedobór tego pierwiastka, powinniśmy przyjmować go w dwóch pozostałych odmianach, kryjących się pod nazwą: polinikotynianu chromu oraz chlorku chromu.
Jednak, gdy dojdzie już do zatrucia towarzyszyć temu będą takie objawy jak:
- ciężkie zapalenie żołądka i jelit
- silne bóle brzucha
- wymioty
- krwawa biegunka
- uszkodzenie nerek
- bezmocz
- mocznica
Z kolei nieleczone zatrucie chromem doprowadzić może do stanu przewlekłego, który objawia się głównie:
- kaszlem
- wyciekiem śluzowo- ropnym z nosa
- krwotokami z nosa
- suchością w gardle
- chrypką
- dychawicą oskrzelową
Co ważne chrom może również stać się przyczyną powstawania zmian skórnych o podłożu alergicznym. Wówczas dojść może do powstania wrzodów na skórze, obrzęku powiek, jak też do rumienia pokrzywkowego.
W sytuacjach, gdy podejrzewamy, że nasz organizm cierpi na niedobór któregoś z pierwiastków bądź minerałów, należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza, a dopiero potem do apteki. Jednakże, gdy już decydujemy się na przyjmowanie danego suplementu diety, w tym wypadku chromu, nigdy nie wolno przekraczać zalecanej dawki.
Autor:
Sabina Maćkowicz