Zatrucie cynkiem
Cynk to pierwiastek zaliczany do metali ciężkich. Oznacza to, że prócz swojego dobroczynnego działania na organizm ludzki, stanowi duże zagrożenie dla człowieka i jego zdrowia. Nie bez przyczyny przecież metale ciężkie określa się mianem „pierwiastków śmierci”.
Dobroczynny wpływ na organizm ludzki
Cynk jest niezbędny do tego, aby organizm człowieka funkcjonował prawidłowo. Co ważne jest on integralną częścią tkanek oraz pełni funkcję regulującą całego ustroju. Nie tylko bierze udział w syntezie DNA i RNA, ale także uczestniczy w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów. Pierwiastek ten reguluje również gospodarkę hormonalną układu, odpowiadając za utrzymywanie prawidłowego poziomu insuliny, jak też kortykosterydów, hormonów płciowych oraz wzrostu.
Pierwiastek pełni bardzo ważną rolę w układzie immunologicznym, gdyż nie tylko wspomaga odporność organizmu, ale także chroni przed zakażeniami i infekcjami, podnosząc barierę ochronną całego układu.
Istotny wpływ cynku odnotowuje się także w procesach naprawczych, takich jak szybsze gojenie się ran, ale i nie tylko... Przede wszystkim pierwiastek ten dobroczynnie wpływa na naszą sprawność umysłową, zwiększając jej wydajność oraz lepsze funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego.
Groźne niedobory...
Warty podkreślenia jest przede wszystkim fakt, iż brak obecności cynku w organizmie ludzkim powoduje upośledzenie całego układu, gdyż organizm człowieka nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Wówczas zaczynają się pojawiać pierwsze sygnały, jakie nasz organizm wysyła, by zaalarmować najpierw o niskim stężeniu pierwiastka, a potem już o jego niedoborze.
Wykrycie niedoboru cynku jest trudne. Mimo pewnych charakterystycznych symptomów, które kierują naszą uwagę na brak odpowiedniego stężenia tego pierwiastka w ustroju, wykonywane najczęściej badania krwi okazują się niemiarodajne. Dlaczego tak skuteczna metoda pomagająca wykrywać najgroźniejsze choroby w tym wypadku okazuje się zawodna? Dzieje się tak dlatego, że znaczne ilości cynku znajdują się we wnętrzu komórek, a tylko nieznaczna jego ilość krąży w krwioobiegu.
Zobacz również:
Do podstawowych objawów, które świadczą o braku odpowiedniej ilości cynku w organizmie człowieka, należą:
- kurza ślepota
- brak apetytu
- drżenie rąk i nóg
- łamliwość włosów i paznokci
- większa podatność na zakażenia i infekcje
- zaburzenia nastroju i smaku
- zaburzenia gospodarki hormonalnej
Ważną informacją jest także to, że niektóre choroby mogą podnosić zagrożenie niedoborem cynku, gdyż zwiększają one zapotrzebowanie na ów pierwiastek, powodując szybkie wyczerpanie jego zapasów w organizmie. Do takiej sytuacji z pewnością mogą przyczynić się niektóre choroby jelit, wątroby, nerek i trzustki, ale także rozległe urazy, oparzenia oraz przewlekły stres.
Zatrucie cynkiem
W dzisiejszych czasach zwykle sami radzimy sobie z objawami niedoboru pierwiastków i minerałów. Wystrzegając się wizyty u lekarza, najczęściej udajemy się do pierwszej napotkanej apteki, w której kupujemy suplementy diety bogate w pierwiastek, którego według nas nam brak. Jednakże nie myślimy wówczas, że ich przyjmowanie może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu i wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Brak czasu i zapracowanie sprawiają, że wielokrotnie bez namysłu sięgamy po większą dawkę niż zalecana, by w jak najszybszy sposób uzupełnić niedobory i pozbyć się uciążliwych symptomów. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wielką krzywdę możemy sobie wyrządzić takim nierozważnym postępowaniem, doprowadzając do zatrucia i toksycznego wpływu cynku na nasz – już i tak bardzo osłabiony organizm.
Do objawów, jakie towarzyszą ostrym zatruciom należą zwykle typowe objawy zatrucia organizmu, takie jak:
- osłabienie
- nudności
- wymioty
- zgagę
- chroniczne zmęczenie
Jednakże do szczególnie charakterystycznych symptomów zatrucia cynkiem zalicza się powstające owrzodzenia, zmiany w śluzówce jamy ustnej i gardła oraz niedokrwistość.
Z kolei przewlekłym zatruciom towarzyszą takie symptomy jak:
- zaburzenia żołądkowe
- bóle w klatce piersiowej
- duszności
- zaburzenia funkcji wątroby
- żółtaczka
Cynk pomimo że jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, w nadmiarze może doprowadzić do ciężkiego zatrucia, dlatego pamiętajmy, iż w czasie kiedy decydujemy się przyjmować suplementy diety bogate w ten pierwiastek, musimy przestrzegać zalecanej dziennej dawki spożycia. Mimo to warto jednak zaufać opiece lekarskiej i udać się na konsultację do specjalisty, który zleci odpowiednie badania, jak też skuteczne leczenie, nie narażając przy tym organizmu na dodatkowe „straty”.
Autor:
Sabina Maćkowicz
Komentarze do: Zatrucie cynkiem (1)
Cynk
1Ostre zatrucie cynkiem powoduje osłabienie, wymioty i niedokrwistość. Nadmiar tego metalu w organizmach zwierzęcych uważa się za jedną z przyczyn zmian nowotworowych.... pokaż całość