Szukaj

Zatrucie freonem

Podziel się
Komentarze1

Freony to pochodne węglowodorów nasyconych, są to związki chemiczne zawierające w jednej cząsteczce jednocześnie atomy fluoru, chloru oraz czasem bromu. Kiedyś wykorzystywane były na szeroką skalę, jednakże kiedy odkryto ich niszczące właściwości, zakazano używania owych związków w naszym kraju.



Kiedy kilka lat po odkryciu freonów, zaczęto używać go na szeroką skalę, nikt jeszcze nie przypuszczał, że cząsteczki tego związku są bardzo szkodliwe nie tylko dla człowieka, ale przede wszystkim dla środowiska.

Cenne właściwości freonów

Freony wprowadzono do przemysłu ze względu na ich cenne właściwości, a w szczególności z uwagi na fakt, że są nietoksyczne i niepalne. Co ważne występują pod różną postacią, gdyż w temperaturze pokojowej i ciśnieniu atmosferycznym są gazami, a w instalacjach chłodniczych występują pod postacią cieczy.

Kiedy wprowadzono je do użytku codziennego, były szeroko stosowane w aerozolach owadobójczych, urządzeniach chłodniczych, klimatyzacjach oraz w rozpylaczach kosmetycznych i gaśnicach. Wykorzystywane były także, jako składnik lakierów, leków i środków czyszczących.

A jednak szkodliwe...

Gdy okazało się, że związki freonów w szkodliwy sposób wpływają na organizmy żywe oraz na całe otoczenie, zaczęto wycofywać je z obiegu. Jednakże zanim zdecydowano się na podjęcie tak radykalnych kroków, naukowcy przeprowadzili wiele badań, które udowodniły postawione wcześniej hipotezy.


Stwierdzono, że cząsteczki freonów, uwalniane z instalacji i innych urządzeń chłodniczych, utrzymują się w atmosferze ziemskiej nawet przez kilkaset lat! W tym czasie niszczą warstwę ozonową Ziemi. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego ulegają bowiem fotolizie, uwalniając atomy chloru, które wchodzą w dalsze reakcje, powodując osłabienie powłoki ozonowej i przepuszczając większe ilości szkodliwego promieniowania UV.


Jak bardzo trujące...?


Freony występują w wyższych warstwach atmosfery, w naszym codziennym życiu raczej nie są już spotykane. Zostały wycofane z obiegu ze względu na toksyczne oddziaływanie na człowieka i środowisko naturalne. W Polsce od 1991 r. istnieje bezwzględny zakaz używania tych związków, mimo to freony występujące w stratosferze wciąż oddziałują na nasze zdrowie i środowisko w sposób pośredni.

Przechwytują one i zatrzymują w obrębie atmosfery promieniowanie ziemskie, jak również powodują powstawanie dziury ozonowej, na skutek czego do Ziemi dociera większa ilość promieni UV.  Co istotne freony wpływają podwójnie negatywnie na środowisko, zarówno potęgując efekt cieplarniany, jak i poprzez szkodliwe oddziaływanie na organizmy żywe.

Freony przyczyniają się zatem do zwiększenia szkodliwego promieniowania, a co za tym idzie do wzrostu zachorowań na nowotwory skóry oraz chorób oczu, a w szczególności do powstawania zaćmy. Ponadto promienie UV przenikając w głąb skóry, niszczą włókna kolagenu i elastyny, przyspieszając tym samym proces starzenia się skóry.

Freony to syntetyczne gazy, które obecnie nie mają bezpośredniego wpływu na nasze zdrowie. Pomimo to należy pamiętać, że dla organizmów żywych są silnie trujące, a ich niszczący wpływ na powłokę ozonową, dociera do nas w postaci promieni UV. Dlatego tak ważne jest, aby nie oszczędzać na kremach z wysokimi filtrami, gdyż szkodliwe promieniowanie ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, ja i życie.

Autor:

Sabina Maćkowicz

Komentarze do: Zatrucie freonem (1)

JaCoOoOoS
JaCoOoOoS 14-12-2013 11:08

Artykuł nie na temat

1

Artykuł o zatruciu freonem w którym nie ma absolutnie nic o zatruciu freonem. Kto to pisał? Poza tym, bardzo podobny artykuł tego samego autora widziałem na innej stronce... również o szkodliwych właściwościach freonu - ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze