Kretynizm
Matołectwo, czyli kretynizm, jest odmianą niedoczynności gruczołu tarczowego. Rozwija się wtedy, gdy niedoczynność wystąpi w życiu płodowym lub we wczesnym dzieciństwie.
Inne nazwy choroby: Matołectwo; Wrodzona niedoczynność tarczycy;
- zahamowaniem rozwoju fizycznego, psychicznego 1 płciowego oraz
- zaburzeniami przemiany materii.
- karłowatym wzrostem,
- apatią,
- ogólnym osłabieniem,
- szybkim męczeniem się,
- skłonnością do tycia,
- brakiem apetytu,
- zmianami w paznokciach i włosach,
- znacznym niedorozwojem psychicznym i obniżeniem popędu płciowego.
Zobacz również:
Całkowity brak hormonów tarczycy doprowadza do ciężkiego fizycznego i umysłowego upośledzenia dziecka. Leczenie polega jedynie na właściwym podawaniu hormonów tarczycy. Niestety, zaburzenia rozwojowe, o których mowa, są nieodwracalne.
Z tego powodu zaleca się profilaktyczne badanie stężenia we krwi hormonu stymulującego tarczycę (TSH) w pierwszym tygodniu życia u wszystkich noworodków.
Może ono występować również nagminnie wśród dzieci urodzonych przez matki z wolem endemicznym. Przyczyną matołectwa mogą być wszystkie czynniki powodujące niedorozwój i niedoczynność gruczołu tarczowego, w tym również leczenie nadczynności tarczycy u ciężarnych kobiet.
Rozpoznanie niedoczynności gruczołu tarczowego i podjęcie jej leczenia powinien ustalić lekarz.W leczeniu matołectwa, podobnie jak w leczeniu innych postaci niedoczynności gruczołu tarczowego, stosuje się preparaty z gruczołu tarczowego, hormony syntetyczne oraz jod.
Wyniki leczenia w matołectwie są tym lepsze, im wcześniej podjęto leczenie. Dlatego każde dziecko lub osoba dorosła z nadmierną sennością, niedorozwojem fizycznym i umysłowym, niechęcią do jedzenia, skłonnością do zaparć stolca powinny budzić podejrzenie w kierunku niedoczynności gruczołu tarczowego i być poddane specjalistycznemu badaniu lekarskiemu w celu ustalenia przyczyny takiego zachowania się.