Szukaj

Bolesne miesiączkowanie

Podziel się
Komentarze9

Bolesne miesiączkowanie może pojawić się jako pierwotne, tzw. czynnościowe, związane z pojawieniem się cykli owulacyjnych. Jest ono wynikiem kurczenia się mięśnia macicy wskutek działania prostaglandyn wytwarzanych przez endometrium, będące w stadium wydzielniczym.

Bolesne miesiączkowanie może być także procesem wtórnym, czyli nabytym, związanym na przykład z pojawieniem się endometriozy lub pourazowym (najczęściej pozabiegowym) zwężeniem kanału szyjki macicy.

Przyczyną bolesnego miesiączkowania mogą być też nieprawidłowe twory w obrębie jamy macicy, takie jak: polipy błony śluzowej trzonu macicy lub powstające uszypułowane mięśniaki.

Należy ponadto dodać, że przyczyną bolesnego miesiączkowania mogą być także wady rozwojowe macicy oraz nieprawidłowe jej położenie.

Główną jego uciążliwością jest uporczywy ból zlokalizowany w okolicy podbrzusza oraz okolicy krzyżowej kręgosłupa, o charakterze kołkowym lub tępym, często o nasileniu utrudniającym codzienną egzystencję. Mogą także występować dolegliwości dyspeptyczne, w tym nudności oraz wymioty, także uciążliwe, silne, oporne na leczenie bóle głowy. Największe nasilenie dolegliwości przypada najczęściej na drugą dobę miesiączki, następnie objawy stopniowo ustępują.


Środkiem zapobiegawczym jest wszystko, co pomaga w utrzymaniu dobrego zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego. Należy uczynić wszystko, aby pomóc młodym dziewczętom w uzyskaniu i utrzymaniu poczucia własnej wartości, pozytywnego stosunku do życia i umiejętności właściwego przeżywania przyjaźni i miłości.

Niezwykle ważna jest możliwość pełnego rozwoju fizycznego i psychicznego, łącznie ze sferą życia płciowego i zachowań seksualnych.

Ważny jest także przykład matki i starszej siostry: traktowanie przez nie miesiączki jako choroby stanowi niedobry wzór dla córki lub młodszej siostry.