Leukopatia sromu
Leukopatia sromu to tzw. stan przednowotworowy, który może być również pierwszym stadium raka. Przewlekle występujące zmiany obejmują zazwyczaj zewnętrzne części sromu - małe i duże wargi sromowe, łechtaczkę, a nawet wejście do cewki moczowej i odbytu.
Przyczyny leukopatii sromu
Chociaż istnieje także męska odmiana leukopatii sromu, to zdecydowanie częściej dotyka ona kobiet, a szczególnie narażone są na nią te po 40. roku życia.
U źródeł występowania tej choroby leżą najczęściej zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu, które są spowodowane zmniejszoną aktywnością kory nadnercza. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi leukopatii są także narażenie na promieniowanie lub zatrucie chemiczne, a także styczność z wirusem opryszczki narządów płciowych i brodawczaka ludzkiego. Występowaniu komórek nowotworowych sprzyja także spożywanie alkoholu i palenie tytoniu.
Objawy leukopatii sromu
W początkowej fazie choroba może przebiegać bezobjawowo, dlatego aby wykryć ją i skutecznie leczyć już od samego początku, ważne jest regularne wykonywanie profilaktycznych badań ginekologicznych. Leukopatia sromu jest stanem przewlekłym, który może, ale nie musi przekształcić się w rak sromu. Największe niebezpieczeństwo jakie ze sobą niesie polega na tym, że często kobiety, które na nią cierpią, nie są tego świadome.
Zobacz również:
Inaczej leukopatię sromu nazywa się rogowaceniem białym i może przybierać różny wygląd. Najczęściej na obszarze zajętym stanem chorobowym pojawiają się białawe plamki lub smugi o regularnej formie, w których obrębie wyczuwalne są delikatne zgrubienia. Może pojawić się świąd podobny do towarzyszącemu grzybiczym infekcjom lub uczucie napięcia skóry.
Leukopatia sromu a nowotwór sromu
Rogowacenie białe jest nazywane stanem przedrakowym skóry, co oznacza, że zwiększa znacznie ryzyko wystąpienia nowotworu w przyszłości. Samo zdiagnozowanie leukopatii sromu nie jest jednak jeszcze powodem do paniki, a wręcz przeciwnie, skłania do wykonania odpowiednich badań i uwrażliwia na ewentualne, niebezpieczne objawy w przyszłości.
Zmiany skórne, przekształcając się w nowotwór sromu przybierają postać brodawkowatych i nieregularnych narośli, otoczonych obwódką charakterystyczną dla stanu zapalnego. W podstaw tych grudek występują najczęściej nacieki, które w kolejnym etapie choroby zlewają się, tworząc owrzodzenie.
Rak sromu jest jednym z najrzadziej występujących nowotworów narządów płciowych wśród kobiet. Szacuje się, że stanowi on jedynie 5% wszystkich tego rodzaju zachorowań, a szczególnie rzadko spotyka się go u kobiet młodych.
Leczenie leukopatii sromu
Nie warto próbować leczenia leukopatii domowymi sposobami. Najlepszym wyjściem jest zasięgnięcie porady specjalisty, który poprzez badanie stwierdzi czy i jaka kuracja jest potrzebna. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne, ale może się okazać, że należy jedynie szczególnie zadbać o higienę i wdrożyć zalecone przez lekarza środki zapobiegawcze.
Jeżeli dodatkowo, chcemy działać na własną rękę i wspomóc leczenie to warto zadbać o odpowiedni dobór bielizny, która powinna być wykonana z naturalnych tkanin, bez sztucznych dodatków. Można także używać do higieny intymnej naparów z rumianku lub nagietka oraz przykładać większą wagę do zdrowego odżywiania.
Leukopatia sromu jest niestety chorobą przewlekłą i jeśli nie daje wyraźnych objawów, to przez dłuższy czas może rozwijać się w ukryciu. Dzięki regularnym badaniom profilaktycznym można ją szybko zdiagnozować i wdrożyć leczenie, które zmniejszy ryzyko przekształcenia się rogowacenia białego w nowotwór sromu.
Autor: Natalia Kocoń
Komentarze do: Leukopatia sromu