Szukaj

Rak sutka

Podziel się
Komentarze3

Nowotwory sutka występują najczęściej u kobiet między 40 a 70 rokiem życia. Rak sutka to początkowo niewielki guzek lub stwardnienie. Bardzo często kobiety wykrywają zmianę całkiem przypadkowo, np. przy myciu.

Rozwój raka sutka jest w dużym stopniu procesem hormono-zależnym. Estrogeny nasilają wzrost istniejącego guza. Pytanie, czy hormony te mogą powodować powstanie raka, pozostaje nierozstrzygnięte. Ze względu na istniejące wątpliwości kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne powinny regularnie same badać swoje sutki i często korzystać z badań lekarskich.

W procesy powstawania raka zaangażowanych jest znacznie więcej czynników, z których większość nie jest do tej pory poznana. Pierwszym z nich są uwarunkowania genetyczne, prawdopodobny jest też udział zakażeń wirusowych.

We wczesnym okresie rozwoju w większości przypadków rak sutka nie przedstawia żadnych objawów, które mogą pozwolić na odróżnienie go od innych procesów rozrostowych. Z czasem to stwardnienie lub guzek stają się wyraźne. Mają one nierówną powierzchnię i są niebolesne. Wszelkie zmiany kształtu sutka, zaciągnięcie skóry bądź spłaszczenie brodawki oraz pojawienie się powiększonych węzłów chłonnych pachowych po stronie guza, wskazują na zaawansowanie procesu nowotworowego.