Szukaj

Zapalenie macicy

Podziel się
Komentarze0

Zakażenie kanału szyjki i jamy macicy może być następstwem zakażenia pochwy lub braku sterylności przy zakładaniu spirali domacicznej. U kobiet z założoną spiralą bakterie mogą przedostawać się z pochwy do jamy macicy wzdłuż zwisającej nitki.

Jest najczęstszą chorobą narządów płciowych kobiety. Źródłem zakażenia jest pochwa, skąd bogata flora bakteryjna lub wirusowa atakuje szyjkę macicy. Zapalenie można rozpoznać, oglądając szyjkę we wzierniku - jeżeli doszło do infekcji, jest ona zaczerwieniona, niekiedy lekko przerośnięta. Diagnostykę dopełniają rozmazy i posiewy pobrane z szyjki macicy.

Pojawienie się wydzieliny podobnie jak w zapaleniu pochwy. Gdy istnieje przeszkoda w swobodnym odpływie ropnej wydzieliny z jamy macicy i powstaje ropień, nasilają się bóle i uczucie ucisku w dolnej części brzucha.

U starszych kobiet ze zwężonym ujściem macicy istnieje większe ryzyko zachorowania, ponieważ łatwiej dochodzi do wytworzenia się ropnia.


Jeżeli nie ma możliwości swobodnego odpływu ropy z jamy macicy, wzrasta niebezpieczeństwo uogólnionego zakażenia krwi (posocznica). Zakażenia jamy macicy mogą rozprzestrzeniać się wzdłuż jajowodów do jajników. Późnym następstwem może być niepłodność.

W przypadku pojawienia się zmienionej lub bardziej obfitej wydzieliny należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Również w razie występowania niejasnych bólów w podbrzuszu, przede wszystkim jeżeli towarzyszy im gorączka.

W lekkich przypadkach powierzchownego zapalenia jamy macicy wystarczające jest kilkudniowe stosowanie preparatów estrogenowych, które powodują złuszczenie błony śluzowej. W pozostałych przypadkach schorzenie to leczy się antybiotykami. Jeżeli dojdzie do nagromadzenia ropy w jamie macicy, lekarz musi rozszerzyć jej ujście, aby umożliwić swobodny odpływ. Po leczeniu antybiotykami powinno się wykonać wyłyżeczkowanie jamy macicy, aby wykluczyć obecność zmian o charakterze złośliwym.