Zapalenie pochwy
Zapalenie pochwy to częste schorzenie dotykające kobiety i dziewczęta w każdym wieku. Przyczyną mogą być bakterie, wirusy, czy grzyby. Szczególnie powszechne jest wśród kobiet z cukrzycą. Objawia się świądem, upławami i bólem.
Przyczyny zapalenia pochwy
Bezpośrednią przyczyną zapalenia pochwy mogą być bakterie, drożdże, grzyby, wirusy, pasożyty. To od tego, jakie drobnoustroje spowodowały infekcję zależeć będzie dalsze leczenie.
Niebezpośrednią przyczyną zapalenia pochwy jest układ fizjologiczny. Przez to, że cewka moczowa u kobiet jest krótsza i szersza, jest też bardziej narażona na atak patogenów. Dodatkowo znajduje się w bliskiej odległości odbytnicy, co również ma wpływ na częste infekcje.
Bakteryjne zapalenie pochwy
Bakteryjne zapalenie pochwy spowodowane jest przez infekcje bakteryjne. W pochwie zachwiana zostaje równowaga bakteryjna i ilość „dobrych bakterii” - pałeczek kwasu mlekowego – jest mniejsza niż ilość „złych bakterii” beztlenowych takich jak: Streptococcus , Gardnerella i Staphylococcus.
Grzybicze (drożdżakowe) zapalenie pochwy
Do grzybiczego zapalenie pochwy dochodzi, kiedy w pochwie namnaża się grzyb C. albicans, czemu sprzyja mała ilość pałeczek kwasu mlekowego. Jednak w ostaniach latach obserwuje się również wzrost zachorowań spowodowany innymi szczepami, głównie C. glabrata i C. tropicalis.
Rzęsistkowe zapalenie pochwy - rzęsistkowica
Rzęsistkowica jest powszechną infekcją przenoszoną drogą płciową, wywołane przez mikroskopijne, jednokomórkowe pasożyty zwanego Trichomonas vaginalis. Organizm ten rozprzestrzenia się podczas stosunku płciowego z zarażoną osobą. U mężczyzn, infekcja zwykle zaraża drogi moczowe, ale często nie powoduje żadnych objawów. U kobiet, rzęsistkowica zazwyczaj atakuje pochwę i daje objawy.
Niezakaźne zapalenie pochwy
Jak sama nazwa wskazuje niezakaźne zapalenie pochwy nie jest spowodowane przez żadne drobnoustroje. Przyczyną są przede wszystkim perfumowane mydła, detergenty i zapachowe produkty plemnikobójcze, które mogą powodować reakcję alergiczną lub podrażnić tkanek sromu i pochwy. Niezakaźne zapalenie pochwy może wystąpić w wyniku zmniejszenia się poziomu hormonów następujące w okresie menopauzy lub po chirurgicznym usunięciu jajników - może również powodować swędzenie i pieczenie pochwy.
Objawy zapalenia pochwy
Ogólne objawy zapalenia pochwy
- upławy,
- nieprzyjemny charakterystyczny zapach,
- podrażnienie narządów płciowych - zaczerwienienie, obrzęk warg sromowych mniejszych warg sromowych, wargami i okolicy krocza; głównie ze względu na obecność dodatkowych komórek immunologicznych,
- świąd, pieczenie w okolicach narządów płciowych,
- ból w czasie stosunku,
- ból w czasie oddawania moczu,
- lekkie krawienie lub plamienie z pochwy.
Objawy charakterystyczne:
- Bakteryjne zapalenie pochwy - objawem są szaro-białe lub żółte upławy. Zapach towarzyszący wydzielinie często opisywany jest jako rybi.
- Grzybicze zapalenie pochwy - głównym objawem grzybicy pochwy jest swędzenie i pieczenie warg sromowych, wystąpić mogą także białe upławy strukturą przypominające ser.
- Rzęsistkowe zapalenie pochwy - zakażenie może powodować zielonkawo żółte, czasem pieniste upławy o nieprzyjemnym zapachu. Zobserwować można również ból i świąd w okolicach intymnych.
Zobacz również:
Leczenie zapalenia pochwy
Leczenie zależeć będzie od czynników, które wywołały zpalalenie pochwy. Dlatego też niezbędna będzie wizyta u ginekologa w celu pobrania wymazu z pochwy i ustalenia przyczyny infekcji. Leczenie może mieć formę doustną – antybiotyki, tabletki hormonalne lub do stosowania miejscowo – maści, kremy, globulki dopochwowe. Leczeniu może zostać poddany również partner. W czasie i po zakończonej kuracji zaleca się przyjmowanie probiotyków zawierających bakterie kwasu mlekowego, które odpowiedzialne są równowagę bakteryjną w pochwie.
Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy
Do leczenia tego typu zapalenia pochwy, lekarz może przepisać metronidazol, który można przyjmować doustnie lub stosować dopochwowo. Leki przyjmuje się zwykle jeden lub dwa razy na dobę przez pięć do siedmiu dni.
Leczenie grzybicze zapalenia pochwy
Na początku leczenia grzybicy pochwy infekcji lekarz przepisuje leki przeciwgrzybiczne, mające szerokie spctrum działania. Mogą być dosutne lub dopochwowe. Jednak po otrzymaniu wyników zastosuje leczenie wymierzone w konkretne grzyby powodujace zapalenie. Przeważnie stosuje się globulki dopochwowe, maści i tabletki. Również partner powinien smarować członka maścią, nawet jesli nei odczuwa objawów.
Leczenie rzęsistkowego zapalenia pochwy
Przy leczeniu tego rodzaju infekcji stosuje się tinidazol lub metronidazol przez kilka dni, może być podawany drogą doustną lub dopochwową. W czasie ciąży leczenie musi zostać dokładnie omówione z lekarzem prowadzącym. Kuracja powinna objąć obydwu partnerów, niezależnie czy objawy występują czy też nie.
Leczenie niezakaźnego zapalenia pochwy
W lczeniu tego typu zapalenia pochwy, trzeba wskazać źródło infekcji i unikać go. Możliwe przyczyny: nowe mydło, proszku do prania, podpaski i tamponów. Lekarz może zalecić miejscowe estrogenów, takie jak krem, do łagodzenia objawów.
Czynniki ryzyka zapalenia pochwy
Czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju zapalenia pochwy należą:
- zmiany hormonalne, takie jak te związane z ciążą, przyjmowaniem pigułek antykoncepcyjnych lub menopauzą,
- aktywność seksualna, posiadanie wielu partnerów sekulanych,
- pryjmowanie leków takich jak antybiotyki czy steroidy
- nieleczona cukrzyca,
- korzystanie z takich produktów jak produktów higienicznych, jak dezodoranty do pochwy
- noszenie obcisłych ubrań,
- Korzystanie z urządzenia wewnątrzmaciczne (IUD) do kontroli urodzeń
Jak zapobiegać zapaleniu pochwy?
Należy utrzymywać odpowiednią higienę miejsc intymnych, bez stososowania podrażniających środków chemicznych, perfumowanych mydeł, dezodorantów. Posiadać jednego partnera seksualnego lub stosować odpowiednie zabezpiecznie (prezerwatywy). Nosić przewiewną bieliznę i ubrania, unikać obcisłych spodni nieprzepuszczających powietrza. Warto również korzystać z prysznica zmiast wanny, unikać jacuzzi, nie stosować irygacji pochwy.
Komplikacje związane z zapaleniem pochwy
Generalnie, infekcje pochwy nie powodują poważnych powikłań. U kobiet w ciąży, jednakże, objawowa bakteryjne zapalenie pochwy i rzęsistkowica może być związana z przedwczesnym porodem i urodzeniem dziecka o niskiej masie urodzeniowej. Kobiety z rzęsistkowicą lub bakteryjnym zakażeniem pochwy są także bardziej narażone na zarażenie się wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Kiedy należy udać się lekarza?
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypowe obajwy powodujące dyskomfort, zwłaszcza wtedy, gdy:
- nigdy nie miałaś infekcji pochwy. Wizyta u lekarza może ustalić przyczynę i pomóc nauczyć cię rozpoznawać objawy.
- Miałaś infekcję pochwy, ale w tym przypadku wydaje się inna.
- Miałaś wielu partnerów seksualnych lub rozpoczęłaś współżycie z nowym partnerem. Możesz mieć chorobę przenoszoną drogą płciową. Objawy niektórych chorób wenerycznych są podobne do zapalenia grzybiczego lub bakteryjnego pochwy.
- Masz gorączkę lub szczególnie nieprzyjemny zapach z pochwy. Są to objawy zakażenia może być z czegoś innego niż drożdże lub odporną szczepu drożdży.
Co możesz zrobić przed wizytą u lekarza?
- Zrób listę swoich objawów i określ, jak długo je miałaś.
- Przypomnij sobie historię choroby pochwy, wypisz nazwy leków, witamin i innych suplementów, które bierzesz.
- Nie używaj tamponów i nei rób irygacji przed wizytą, aby lekarz mógł zbdać upławy.
- Zrób listę pytań, które cię nurtują.
O co może zpaytać lekarz?
- Jakich objawów doświadczasz?
- Czy można zauważyć silny zapach z pochwy?
- Jak długo masz objawy?
- Czy objawy wydają się być związane z cyklem miesiączkowym? Na przykład czy są bardziej intensywne tuż przed lub tuż po okresie?
- Czy próbowałeś leczyć się na własną rękę?
- Czy jesteś aktywna seksualnie?
- Czy jesteś w ciąży?
- Używasz perfumowanych mydeł lub zażywasz częstych kąpieli?
- Czy stosujesz irygację lub dezodoranty do higieny intymnej?
- Jakie leki, witaminy i inne suplementy są regularnie bierzesz?
Autor: Agnieszka Witek
Komentarze do: Zapalenie pochwy (13)
Metronidazol pierwotniaki pasożyty bakterie beztlenowe giardia rzęsistek odleżyny owrzodzenia ameboza giardiaza lamblioza leki s
1Metronidazol pierwotniaki pasożyty bakterie beztlenowe giardia rzęsistek odleżyny owrzodzenia ameboza giardiaza lamblioza 400mg. Data ważnosci 01.2020. Producent The Medicpharma, Bangkok. Liczę 1.5zł/tabletka plus... pokaż całość
lepeij unikać
1żeby ustrzec się przed upławami i tym co je wywołuje najlepiej stosować probiotyki, ja przed basenem zawsze biorę ..., kiedyś lekarz mi podopwiedziła że skoro to problem trzeba przestać chodzić na basen na szczęscie inny... pokaż całość
Wydzielina z pochwy
2Witam. Mam 19 lat i jestem 2tyg po okresie już.od końca miesiaczki z mojej pochwy wydostaje się taka gęsta przezroczysta wydzielina. Nie wiem co jest grane... Z moim chłopakiem zabezpieczamy się.choć często kochamy się t... pokaż całość
witam, jeśli tej wydzielinie towarzyszą inne objawy takie jak :świąd ,pieczenie , inny zapach,to może ona oznaczać infekcję.Ja w takiej sytuacji biorę Lactovaginal dopochwowo i jeśli swędzi-clotrimazol-maść.Jeśli jednak ... pokaż całość
Świeża sytuacja
1Jest to jak najswiezsza sytuacja !! Wyszlam spod prysznica a jak w nim bylam zaczelam sie golic w miejscu intymnym, gole sie a tu nagle widze jakies biale kropki, nie wiedzialam co to jest bylo geste i tak jakby ziarnis... pokaż całość
Bakterie
2Witam mam na imię Gosia jestem w 4 miesiącu ciąży i od dwóch tygodni biore leki i czopki do pochwowe.Gdyz zostały znalezione we mnie bakterie ale nie wiadomo z kąd i chciałabym sie dowiedzieć czy nie zaszkodzi to dzieck... pokaż całość
Witaj Gosiu! Jeśli byłaś u ginekologa i jest to rozsądny lekarz i wie co robi to nie masz powodu do obaw, na pewno nie zapisał by Ci czegoś co zaszkodziło by Twojemu dziecku. Jesli masz jednak jakieś wątpliwości to skon... pokaż całość
Piekący problem
1Mozesz mieć drożdżaka..zgadzam sie z przedmowczynia.. u mnie tydzien temu stwierdzono drozdzaka ,ze wzgledu na zblizajaca sie miesiaczke lekarz przepisal mi doustnie FLUMYCON zniknelo swedzenie i uplawy..ale teraz zamie... pokaż całość
biała wydzielina z pochwy
3Czesc . Jestem marta i mam 17 lat. Od jakiegos czasu zauwazylam ze z mojej pochwy wydobywa sie biala wydzielina i nie zabardzo wiem co to oznacza? pomozcie,... pokaż całość
Miesiączkujesz regularnie? W którym dniu cyklu jesteś? Czy odczuwasz do tego swędzenie lub pieczenie? Jeżeli wydzielina jest gęsta, biała, grudkowata, to może to oznaczać zapalenie grzybicze pochwy, tak więc warto iść do... pokaż całość
Mozesz mieć drożdżaka..zgadzam sie z przedmowczynia.. u mnie tydzien temu stwierdzono drozdzaka ,ze wzgledu na zblizajaca sie miesiaczke lekarz przepisal mi doustnie FLUMYCON zniknelo swedzenie i uplawy..ale teraz zami... pokaż całość
wpływ pałeczek kwasu mlekowego.
2dodałabym jeszcze, że infekcje tego typu wystepują u ok. 80% kobiet w ciąży, a takze czynnikami sprzyjającymi (oprócz tutaj wymienionych) jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej, noszenie zbyt obcisłych ubran, wykonany... pokaż całość
Mam pytanie. Ostanio robilam sobie badania i dowiedzialam sie ze mam liczną ilość pałeczek kwasu mleczkowego. Nie wiem co to może oznaczać. Szukałam odpowiedzi na to pytanie w Internecie, jednak nie znalazłam. Proszę mi ... pokaż całość