Szukaj

Głuchota starcza

Podziel się
Komentarze0

Starzenie się jest procesem stale postępującym i nieodwracalnym. Dotyka on całego organizmu, nie pomijając komórek słuchowych. W wyniku uszkodzeń i starzenia się neuronów osoby starsze borykają się z niedosłuchem. Trudno jednoznacznie ocenić, wiek w którym słuch zaczyna się pogarszać. Przeprowadzone badania nie wykazały jakiegoś progowego wieku, w którym wykryto problem niedosłuchu. Stwierdzono, że jest to sprawa indywidualna, a sam rozwój choroby może trwać od 25 do nawet 30 lat. Do grupy tak zwanego największego ryzyka zagrożeniem głuchotą starczą zalicza się osoby, które nadmienienie obciążały słuch w młodszym wieku. Niejednokrotnie u takich osób problemy ze słyszeniem obserwowano dużo wcześniej, a dopiero po przekroczeniu 55 roku życia przybrały one na sile. Przyczyn głuchoty upatruje się również w chorobach, które mają wpływ na komórki nerwowe w uchu. Niedosłuch bywa też dziedziczny.

Niedosłuch zaczynający się u ludzi w 40-60 roku życia, którego przyczyną jest miażdżyca tętnic ucha wewnętrznego. Objawia się stopniowym obniżeniem ostrości słuchu (np. niesłyszenie dzwonka telefonu), trudnościami w rozumieniu mowy w hałaśliwym otoczeniu i szumami usznymi.


Leczenie ogólne polega na podawaniu środków hamujących proces starzenia się organizmu, poprawiających krążenie w uchu wewnętrznym.

Komentarze do: Głuchota starcza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz