Ostre zapalenie ucha środkowego
Największe ryzyko zachorowania na ostre zapalenie ucha środkowego występuje podczas sezonu infekcyjnego, w okresie jesienno-wiosennym, a także w przebiegu wielu chorób zakaźnych, takich jak płonica, odra czy wiatrówka (ospa wietrzna). Sprzyjają mu również inne choroby laryngologiczne, takie jak zapalenie zatok, krwiak jamy bębenkowej i jej uraz, urazy kości skroniowej oraz stan po wycięciu migdałków podniebiennych.
Zobacz również:
Objawy:
Ból, gorączka, upośledzenie słuchu, wysięk (wyciek ropny z ucha). Ból nasila się do momentu pojawienia się wycieku ropnego.
Leczenie ostrego zapalenia ucha prowadzi wyłącznie specjalista.
Powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego to: zapalenie wyrostka sutkowego, które objawia się bólem za uchem, uwypukleniem części miękkich i zaczerwienieniem skóry, niedowładem nerwu twarzowego (skrzywienie twarzy) z braku czynnej ruchomości połowy twarzy po stronie chorego ucha.
Ostre zapalenie ucha wewnętrznego charakteryzuje się również nudnościami, wymiotami, zawrotami głowy. W razie wystąpienia któregokolwiek z tych objawów konieczny jest natychmiastowy transport chorego do szpitala na oddział pełniący ostry dyżur otolaryngologiczny.