Przewlekłe zapalenie ucha środkowego
Przewlekłe zapalenie ucha środkowego przebiega zawsze ze stałym lub okresowym wyciekiem z ucha treści śluzowej, przedziurawieniem błony bębenkowej i upośledzeniem słuchu. Różne postacie choroby dadzą się uszeregować w dwu grupach charakteryzujących się odmiennym zachowaniem istotnych cech zapalenia przewlekłego. W grupie pierwszej, kiedy nie grożą powikłania, wyciek jest śluzowy lub sluzoworopny. Zmiany obejmują błonę śluzową tylko jamy bębenkowej, przedziurawienie dotyczy części napiętej błony, nie ma natomiast niebezpieczeństwa tworzenia się guzka (perlaka). W drugiej grupie, która wymaga leczenia operacyjnego, wyciek jest ropny, zmiany dotyczą jamy bębenkowej komory wyrostka i innych części kości skroniowej, perforacja jest umiejscowiona w części górnej wiotkiej błony bębenkowej, są widoczne objawy niszczenia kości, tworzy się perlak.
Zobacz również:
W leczeniu przewlekłego zapalenia ucha środkowego niezbędne jest także odsysanie wydzieliny oraz oczyszczanie przewodu słuchowego ze złuszczonego nabłonka. Potrzebne są również krople z antybiotykiem wkraplane do ucha.
Inną postacią przewlekłego zapalenia ucha środkowego jest tzw. zapalenie perlakowe. Ze złuszczonego nabłonka, mas cholesterolowych, zaschniętej wydzieliny i bakterii tworzy się wówczas perlak, rzeczywiście przypominający nieco perłę. Nie jest to jednak drogocenny kamień, ale niebezpieczna zmiana rozrastająca się i powodująca zniszczenie okolicznych tkanek: kości, kosteczek słuchowych, nerwów. Jedynym sposobem postępowania w tym przypadku jest zabieg operacyjny.
Komentarze do: Przewlekłe zapalenie ucha środkowego (1)
zapalenie ucha
1Ja przechodziłem stany zapalne ucha środkowego. Oprócz stosowania leków z recepty wspomagałem się preparatem Cue. To krople do uszu, które są wspomagającym środkiem w takich sytuacjach. Byłem z nich zadowolony.... pokaż całość