Wysiękowe zapalenie ucha środkowego
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego jest to choroba, której objawy mogą być łatwo niezauważone, bądź zignorowane. Późna diagnoza prowadzi do trwałego uszkodzenia aparatu słuchowego. Poznaj przyczyny i przebieg leczenia - dowiedz się więcej, chroń swoją rodzinę.
Co to jest wysiękowe zapalenie ucha środkowego, u kogo najczęściej występuje?
Jest to choroba zapalna ucha środkowego, polegająca na gromadzeniu się jałowego płynu w jamie bębenkowej, przy zachowanej błonie bębenkowej. Można wyróżnić 3 postaci wysiękowego zapalenia ucha:
- ostrą - trwa poniżej 10 dni,
- podostrą - trwa powyżej 10 dni, do 3 miesięcy,
- przewlekłą - trwa powyżej 3 miesięcy.
Choroba ta dotyka najczęściej dzieci do 10. roku życia (najczęściej pomiędzy 6. miesiącem a 5. rokiem życia).
Przyczyny wysiękowego zapalenia ucha środkowego
Niestety jest wiele czynników sprzyjających rozwojowi choroby. Do najczęstszych zalicza się infekcje górnych dróg oddechowych i alergie. Do innych przyczyn należą także: niezupełne wyleczenie bakteryjnego zapalenia ucha środkowego, przerost migdałka gardłowego, rozszczep podniebienia, niedoczynność tarczycy, refluks przełykowo- gardłowy, skrzywiona przegroda nosa, polipy nosa, a nawet zespół Downa.
Objawy wysiękowego zapalenia ucha środkowego
Objawy najtrudniej dostrzec u dzieci - nie występuje gorączka, ani ból, więc dziecko na nic się nie skarży. Rodzice muszą być czujni, ich uwagę powinno zwrócić przygłaszanie telewizora czy muzyki - mogą to być początkowe objawy niedosłuchu, który rozwija się bardzo wolno. Słabo zauważalne są też inne objawy, takie jak uczucie zatkania ucha i pełności w uchu, czy szumy uszne. Tylko w niektórych przypadkach ostrej infekcji może pojawić się ból, a nawet zawroty głowy, ich występowanie jest jednak rzadkie, lecz warto mieć je na uwadze.
Zobacz również:
Metody leczenia wysiękowego zapalenia ucha środkowego
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego często cofa się samoistnie w ciągu 3 miesięcy, lecz jeśli to nie nastąpi, można stosować różne metody leczenia.
Typowym leczeniem zachowawczym jest podanie antybiotyków, jednak opinie co do ich stosowania są podzielone. W czasie trwania choroby bardzo ważne jest udrożnienie trąbek słuchowych poprzez ćwiczenia oddechowe oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. Powszechne są również terapie z użyciem lasera lub pola elektromagnetycznego. Częste jest też stosowanie mniej inwazyjnych metod, takich jak podanie leków mukolitycznych, które rozrzedzają płyn zalegający w uchu, leków przeciwzapalnych, kropli do nosa i inhalacji.
Gdy stan zdrowia, pomimo leczenia, nie poprawia się, należy rozważyć leczenie operacyjne. Zalecana jest wtedy paracenteza, czyli zabieg polegający na nakłuciu błony bębenkowej w celu odessania wydzieliny i założenia drenu wentylacyjnego.
Możliwe powikłania
Niestety w najgorszym wypadku, gdy mamy do czynienia z ciężkim przebiegiem choroby, może dojść do trwałego uszkodzenia słuchu. Jest to szczególnie niebezpieczne u dzieci, u których rozwija się dopiero aparat mowy, ponieważ zaburzenia słuchu mogą doprowadzić do zaburzeń mowy, której proces zostaje opóźniony, a w niektórych przypadkach zahamowany. Ponadto, nagromadzony płyn często doprowadza do pęknięcia bębenka, co powoduje znacznie większe uszkodzenie ucha. Oprócz wyżej wymienionych powikłań, spotyka się też ubytek błony bębenkowej oraz zrosty w jamie bębenkowej.
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego jest chorobą niepozorną, często niedającą żadnych bolesnych objawów. Zaniedbanie lub niedopatrzenie może stać się przyczyną groźnych powikłań, które mogą mieć ogromny wpływ na przyszłe życie. Jednak łatwo uniknąć kłopotów - trzeba dokładnie obserwować reakcje słuchowe dziecka, jeśli zauważymy coś niepokojącego, nie zwlekajmy, zgłośmy się jak najszybciej do laryngologa.
Jagoda Marek
Komentarze do: Wysiękowe zapalenie ucha środkowego