Zapalenie ucha zewnętrznego
Infekcja ucha zewnętrznego jest to zapalenie kanału słuchowego - tunelu wiodącego od ucha zewnętrznego do błony bębenkowej. Zapalenie jest spowodowane infekcją bakteryjną lub grzybiczą, która pojawia się, gdy skóra kanału usznego jest uszkodzona (np. przy usuwaniu z ucha woszczyny) lub przez jakiś czas pozostaje wilgotna (np. po pływaniu - dlatego zapalenie ucha zewnętrznego jest też zwane ''uchem pływaka''). Schorzenie jest bolesne, rzadko dające powikłania lecz mogące nawracać.
Świąd, uczucie napięcia skóry, ból. Skóra jest zmieniona zapalnie: zaczerwieniona, rozpulchniona, pokryta zaschniętą wydzieliną. Charakterystyczne jest uczucie zatkania oraz osłabienie słuchu.
Zapalenia ucha możemy ogólnie podzielić na ostre i przewlekłe.
Zobacz również:
Ostre zdarzają się głównie u dzieci, chociaż zapadają na nie również dorośli. Dziecko skarży się wtedy na ból ucha, mówi, że coś mu w nim przeszkadza; dorośli zaś określają ten stan jako uczucie napięcia i pełności w uchu. Pojawiają się też objawy ogólne: gorączka, u dzieci często wysoka, dochodząca do 40 oC, oraz uczucie ogólnego rozbicia.
Niewyleczone do końca ostre zapalenie, po którym pozostaje otwór w błonie bębenkowej, może przejść w stan przewlekły.
Komentarze do: Zapalenie ucha zewnętrznego (1)
olejek eteryczny
1U mnie nie wyglądało to az tak drastycznie. Jezeli nie macie az takich objawów polecam olejek eteryczny - rozmarynowy. Wypróbowałem na sobie, kupiłem nierozcieńczony na www.sirsana.pl. Polecam na niewielkie dolegliwości.... pokaż całość