Szukaj

Zatkane ucho

Podziel się
Komentarze10

Woskowina jest naturalna wydzielina ochronną i w zwykłych warunkach nie należy jej usuwać. Bywa przydatna i wcale nie wymaga walki z nią wszelkimi sposobami. Czym jest? Jest to mieszanina substancji wytwarzanej przez gruczoły łojowe i woskowinowe oraz złuszczonych komórek skóry wyścielającej przewód słuchowy. Woszczyzna ma różne odcienie- od brązowego aż po jasnomiodowy. Ma różne konsystencje- może być prawie sucha i wilgotna, bardziej lub mniej lepka. Jej wygląd zależy najprawdopodobniej od genów.

Inne nazwy choroby: Woskowina w uchu;
Dopiero nagromadzone czopy woskowinowe zamykają światło przewodu i powodują upośledzenie słuchu. Konieczne jest wtedy płukania ucha woda o temperaturze ok. 37 st. C.Środkiem doskonale rozmiękczającym woskowinę jest 5% wodny roztwór wodorowęglanu sodowego, stosowany jako krople do ucha. Ułatwia a nawet czasem zastępuje płukanie.

Nie może płukać wodą ucha po przebytym zapaleniu ucha z ubytkami błony bębenkowej, po niektórych operacjach. Najlepiej o ile to możliwe przed płukaniem skonsultować się z lekarzem i poddać się płukaniu w gabinecie lekarskim. U ludzi starszych płukać ucho powinni tylko specjaliści. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo rozerwania ciężkiej błony bębenkowej.


Nie wolno wsuwać patyczków kosmetycznych wgłąb ucha!!! W ten sposób bardzo łatwo przebić błonę bębenkową i uszkodzić słuch. Można też usunąć zbyt dużo woszczyzny ze środka przez co zostanie ona szybko i w dużej ilości wyprodukowana co zniekształci naturalny poziom jej produkcji. Spowoduje to szybkie zatkanie ucha zbyt dużą jej ilością w efekcie potrzebna będzie wizyta u laryngologa.