Zespół bolesnego barku
Bolący bark, ZBB, to bardzo często przypadłość starszych ludzi, głównie kobiet w wieku od 45-55 lat. Przyczyną tych dolegliwości mogą być wcześniejsze urazy, choroby ortopedyczne, dolegliwości układu nerwowego albo schorzenia układu naczyniowego, choroby serca, choroby płuc, choroby zwyrodnieniowe (złamania, zwichnięcia), stany zapalne, choroby z grupy kolagenoz, nowotwory, choroby wieku starczego, a także skurczenie się tkanek miękkich (po oparzeniu lub usunięciu gruczołu sutkowego).
Podstawową przyczyną są jednak zwyrodnienia tkanki ścięgnistej, tzn. zmiany w przyczepie mięśnia nadgrzebieniowego. Mięsień nadgrzebieniowy łączy górną część łopatki z bliższym końcem kości ramiennej. W efekcie uszkodzenia ścięgna następuje znaczne ograniczenie ruchomości w stawie ramienia. Głównym objawem ZBB jest ból w stawie barkowym, z towarzyszeniem ograniczenia ruchomości barku. W przebiegu ZBB ból lokalizuje się się na bocznej powierzchni ramienia i stąd zaczyna sięgać do karku i łopatki, w wyniku czego zanikają mięśnie łopatki i ramienia, a przykurczu stawu ramiennego nie można już skorygować. Jednakże właśnie na tym etapie choroby ból zanika, ponieważ chory już nie wykonuje ruchów, prowpkujących atak bólu. W konsekwencji, ręka utrzymuje się w „bezpiecznej” pozycji, nie prowokującej bólu: ramię jest opuszczone, obrócone do wewnątrz i zgięte w łokciu, z dłonią na klatce piersiowej. Taka pozycja może prowadzić do zesztywnienia barku.
Leczenie: przy zapaleniu stawu ramiennego podaje się aspirynę, stosuje się także czasowe podwieszenie ręki oraz terapię fizykalną. Ostre przypadki leczy się podając miejscowo steroidy. Leczenie operacyjne w przypadku przerwania lub zwichnięcia ścięgna oraz zesztywnienia stawu. Absolutnie jest zakazane unieruchamianie barku, ponieważ powoduje to jego zesztywnienie.