Szukaj

Athaeroma

Podziel się
Komentarze3

Cysta (zwana też kaszakiem) jest to jama patologiczna o ścianach wysłanych nabłonkiem, wypełniona płynem lub galaretowatą substancją. Kaszak może powstać: z resztek przewodów naturalnych z okresu życia płodowego, przez zamknięcie ujścia gruczołu, z wysepek nabłonka lub przez rozmiękanie tkanek w wyniku działania pasożytów (torbiel rzekoma).

Cysty często powiększają się i przyjmują białe lub zółtawe zabarwienie i nie towarzyszą im dolegliwości bólowe. W przypadku, kiedy dojdzie do wtórnego zakażenia stają się zaczerwienione i bolesne. Zakażeniu często towarzyszy przebicie się cysty i wydostanie się jej zawartości na zewnątrz.


W przypadku prosaków postępowanie lecznicze polega na nakłuciu zmian i ich delikatnym wyciśnięciu. Większe torbiele opróżnia się chirurgicznie po nacięciu zmiany sklalpelem lub usuwa w całości, co zapobiega nawrotom jeżeli w czasie zabiegu nie usunięto całej ściany torbieli. W przypadku zakażenia torbieli postępowanie polega dodatkowo na założeniu sączka w miejscu wyciętej torbieli i podawaniu antybiotyków przez 7-10 dni.