Szukaj

Nowotwór złośliwy skóry

Podziel się
Komentarze3

Nowotwór skóry jest to nowotwór, którego pierwotną tkanką jest skóra. Chociaż powszechnie każdy nowotwór nazywany jest rakiem, ta nazwa przysługuje tylko pewnym odmianom nowotworu skóry – rakowi podstawnokomórkowemu i rakowi kolczystokomórkowemu.

Rak skóry jest najczęstszym nowotworem występującym u człowieka. Ponad jedna trzecia wszystkich zachorowań to rak. Szacuje się, że zachoruje na niego co piąta osoba. Badania sugerują, że ryzyko wzrasta wraz z szerokością geograficzną i jest największa w okolicach równika. Australia jest krajem, w którym najczęściej na świecie diagnozuje się tę chorobę.

Ryzyko raka jest większe u ludzi rasy białej, niż innych ras.

Rak podstawnokomórkowy jest najczęstszym rakiem skóry. Charakteryzuje go powolny wzrost i rzadkie przerzuty na inne narządy. Rak kolczystokmórkowy ma bardziej złośliwy przebieg i częściej przenosi się na inne tkanki.

Co powoduje nowotwory złośliwe skóry?

Najważniejszym czynnikiem powodującym nowotwory skóry jest promieniowanie słoneczne i ultrafioletowe. Do innych należą drażnienie mechaniczne zmian skórnych i drażnienie chemiczne. Substancjami, które sprzyjają powstawaniu raków są: węglowodory aromatyczne, w tym zawarte w dymie papierosowym i arsen, używany przy produkcji insektycydów. Rozwojowi nowotworów skóry sprzyjają też takie czynniki, jak blizny i zakażenie wirusem HPV.

Jakie są objawy raka skóry?

Raki objawiają się jako nietypowe zmiany skóry. Nowotwór podstawnokomórkowy rozwija się najczęściej w okolicy twarzy w postaci guzka lub stanu zapalnego. Jest bezbolesny. Może powstawać na skórnych zmianach przedrakowych, albo poza nimi.

Rak kolczystokomórkowy powstaje najczęściej w miejscu zmian przedrakowych. Pierwotnie ma postać zaczerwienionej płytki, często owrzodzonej. Później zamienia się w czerwonawy guzek, który również może wrzodzieć.

Jak wygląda leczenie?

Najczęstszym i najskuteczniejszym sposobem leczenia nowotworów skóry jest usunięcie chirurgiczne. Może ono być dokonane metodą tradycyjną, przy pomocy elektrokoagulacji, lub z użyciem lasera. Rzadziej stosuje się krioterapię, polegającą na zamrażaniu chorych komórek, lub smarowanie maścią z 5-fluorouracylem.

Jakie są rokowania?

Rokowania zależą od typu raka i rozległości zmian. Nowotwór podstawnokomórkowy rośnie powoli, jest mało złośliwy i nie dokonuje przerzutów. Rokowania w jego przypadku są dobre.

Nowotwór kolczystokomórkowy jest bardziej złośliwy, rośnie szybciej i częściej nacieka i dokonuje przerzutów, zwłaszcza do węzłów chłonnych. Rokowania w tym przypadku są gorsze.

Ostatnimi czasy częstość zachorowania na nowotwory skóry wzrasta. Ważne jest ich częste wykrywanie, gdyż zmniejsza to szanse przerzutów i tym samym zwiększa szansę na przeżycie.