Szukaj

Nowotwory jąder

Podziel się
Komentarze3

Nowotwory jąder dotyczą najczęściej młodych mężczyzn, w wieku 16 - 27 lat. Są to guzy złośliwe. Rezultaty i rokowania w leczeniu zależą od szybkiego rozpoznania i wdrożenia terapii. Dlatego duże znaczenie ma samobadanie podczas czynności higienicznych, wykonywanych codziennie. W związku z tym, jeżeli mężczyźnie zdarzy się zaobserwować u siebie zmiany na jądrze, tzn. powiększenie jądra, nierówności, obecność jakichś guzków, stwardnienie, wrażenie ciężkości jądra, natychmiast powinien zgłosić się do lekarza urologa, gdyż większa część guzów jąder objawia się właśnie w taki sposób.

Ważne jest to, że nawet złośliwe nowotwory jąder można wyleczyć, szczególnie jeżeli zostają szybko rozpoznane. Współcześnie medycyna jest na takim stopniu rozwoju, że umożliwia wyleczenie większości przypadków,  nawet jeśli choroba jest w zaawansowanym stadium. Podstawowym badaniem jest badanie USG. Oprócz tego wykonuje się badanie radiologiczne oraz tomografię komputerową klatki piersiowej i jamy brzusznej, aby stwierdzić ewentualne przerzuty.  Wykonuje się także analizę markerów nowotworowych we krwi: AFP, HCG, LDH (alfafetoproteina, gonadotropina kosmówkowa, dehydrogenaza mleczanowa). Badanie histologiczne pozwala ostatecznie zdiagnozować chorobę.

Nowotwory jąder mogą się pojawić nawet u dzieci. W takich przypadkach ryzyko złośliwienia jest jeszcze większe, gdy nowotworom jąder towarzyszy jeszcze niezstąpienie jąder. Najczęściej występują tzw. nowotwory germinalne jąder. Nowotwór germinalny, czyli zarodkowy, to nowotwór pochodzący z komórek germinalnych. Nowotwór zarodkowy może się pojawić wewnątrz lub na zewnątrz gonad, czyli jąder. Nowotwór germinalny może być wadą wrodzoną, która jest efektem zaburzeń rozwoju embrionalnego. Nowotwory germinalne jąder rozwijają się w komórkach produkujących plemniki. Dzielimy je na dwa główne typy: nasieniaki i nienasieniaki, czyli wszystkie pozostałe. Nasieniaki to 50% przypadków guzów germinalnych jąder, rozwijają się wolno i pojawiają się zazwyczaj około 40 roku życia. Nienasieniaki z kolei tworzą się najczęściej przed 30 rokiem życia i są zdecydowanie bardziej złośliwe - mniej więcej  ¾  nienasieniaków w momencie rozpoznania zdążyło dać już  przerzuty na węzły chłonne. Jeśli chodzi o nasieniaki, to odpowiednio jest to 35%-15%; tzn. 65%-85% występowania nasieniaków ogranicza się w momencie postawienia diagnozy wyłącznie do jąder.  Istotne jest to, że jest wiele typów raka jąder, dlatego leczenie uzależnione jest od zaawansowania nowotworu. Badania muszą być dokładnie zrobione,  z uwzględnieniem wszystkich możliwości, aby móc podjąć odpowiednie leczenie. Badania obejmują: badanie lekarskie, badanie mikroskopowe usuniętego jądra i guza, a także badania obrazowe (tomografia komputerowa (TK) całego ciała, klatki piersiowej, brzucha, podbrzusza) oraz badania krwi.