Szukaj

Rak gruczołu krokowego

Podziel się
Komentarze3

Rak gruczołu krokowego jest drugim nowotworem co do częstości występowania wśród mężczyzn po 60 roku życia. Jest to nowotwór złośliwy. Częstość występowania raka sterczą zwiększa się wraz z wiekiem. Przyczyna powstawania choroby nie jest znana. Zakłada się, że mogą to być zaburzenia metabolizmu męskich hormonów płciowych, wpływ diety na ich wytwarzanie, aktywność seksualna. Bóle w okolicy krzyżowej sugerują obecność przerzutów.

Rak stercza może pierwotnie rozwijać się skrycie. We wczesnym okresie przebieg jest najczęściej bezobjawowy. W stadium późniejszym dolegliwości są podobne do występujących w przypadku gruczołakowatego przerostu gruczołu krokowego: częstsze parcie na mocz, cienki strumień i zmniejszone ilości oddawanego moczu. W ciężkich przypadkach pojawia się krew w moczu lub/i płynie nasiennym. Pierwsze objawy zgłaszane przez chorych są bardzo podobne do tych zgłaszanych podczas łagodnego przerostu sterczą, takie jak: częstomocz, parcia naglące, bolesna mikcja, zaleganie moczu, z czasem mogą dołączyć się bóle w kroczu i za spojeniem łonowym. Jeśli naciek nowotworowy przekroczy torebkę sterczą i szerzy się w miednicy mniejszej, może wtedy wystąpić: wodonercze, niewydolność nerek, obrzęk kończyn dolnych wskutek ucisku guza na naczynia krwionośne i chłonne, zdarza się również krwiomocz, zwłaszcza gdy naciek obejmuje tylną cewkę moczową. Podczas badania przez odbyt stwierdza się w obrębie sterczą twarde guzki, które z czasem mogą obejmować cały płat sterczą.


Chorobę rozpoznajemy za pomocą badania cytologicznego komórek guza pobranych metodą punkcji cienkoigłowej. Wielkość i rozległość guza stercza można określić za pomocą ultrasonografii przezbrzusznej i przezodbytniczej. Urografia uwidacznia nam, czy rak sterczą spowodował już trwałe zmiany w narządach układu moczowego; natomiast badanie scyntygraficzne, czy istnieją przerzuty do wątroby lub kości długich.