Szukaj

Rak odbytnicy

Podziel się
Komentarze3

Rak odbytnicy najczęściej występuje między 50 a 60 rokiem życia. U osób młodych (poniżej lat 30) rak odbytnicy zdarza się rzadko, lecz przebieg jego jest wówczas bardzo złośliwy. Znacznie częściej spotyka się go u mężczyzn niż u kobiet.

Przyczyny występowania raka jelita grubego są prawdopodobnie wielorakie:
  • Jednostronna, uboga w substancje resztkowe dieta.
  • Substancje szkodliwe zawarte w pożywieniu. Zaliczają się do nich benzopireny, powstające podczas opiekania na rożnie i wędzenia, oraz nitrozoaminy, które powstają podczas pieczenia mięsa wędzonego i peklowanego, są zawarte w artykułach spożywczych konserwowanych azotynami, a także w owocach i jarzynach. Nitrozoaminy znajdują się również w dymie tytoniowym.
  • Rodzinne występowanie wskazuje na czynniki genetyczne.

Przebieg choroby jest powolny i przeważnie przez długi czas niedostrzegalny. Zmiany w prawidłowej czynności oddawania stolca (zaparcie lub biegunka lub obydwa stany na przemian, uczucie parcia na stolec i wydalanie wśród parcia nieco śluzu, często z domieszką krwi) zawsze muszą budzić podejrzenie raka odbytnicy. W razie wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza chirurga. W każdym przypadku oględziny lekarskie, a zwłaszcza badanie palcem odbytnicy, są niezbędne. Należy jednak wyjaśnić, że pojawienie się świeżej krwi w stolcu nie jest jeszcze dowodem istnienia raka. Najczęściej przyczyną takich krwawień są guzki krwawnicze (hemoroidy).