Szukaj

Rak podstawnokomórkowy

Podziel się
Komentarze11

Rak podstawnokomórkowy jest najczęstszym nowotworem złośliwym skóry powiek. Ten typ nowotworu nie daje przerzutów. Pojawia się u osób starszych. 90% przypadków to postać niegroźna dla życia. Typowe umiejscowienie raka podstawnokomórkowego to brzeg wolny powieki dolnej. Ten guz może wystąpić w trzech postaciach: postać guzkowa, postać wrzodziejąca, postać twardniejąca. Postać guzkowa, to wczesne stadium raka, jest twarda i charakteryzuje się perełkowatą powierzchnią i poszerzonymi naczyniami.

Inne nazwy choroby: Rak skóry powiek;
Guz ma brunatną barwę. Postać wrzodziejąca budową przypomina wulkan i łatwo krwawi. Ten typ guza rośnie powoli i daje odległe przerzuty, ale jest to bardzo rzadkie. Postać twardniejąca to stwardnienie o bardzo niewyraźnych granicach, ciężkie do rozpoznania. Nieleczenie nowotworu może doprowadzić do powstania formy drążącej, która obejmie okoliczną skórę i oczodół. W efekcie tkanki zostają zniszczone i nowotwór wnika do zatok i czaszki. Objawy raka podstawnokmórkowego: na początku płaski, niebolesny guzek w skórze. Ciężko go odróżnić od niezmienionej skóry. Guzek z czasem powiększa się, a po środku ma niewielki strup, który krwawi, kiedy próbujemy go zdrapać. Jednak nawet na tym etapie choroby bardzo często rak nie jest właściwie zdiagnozowany i bardzo często leczy się go różnymi maściami i kremami. Tak zaniedbany rak rozrasta się na coraz większą część powiek. Może objąć też skórę policzka i przejść na spojówkę. Czasem guz jest już bardzo duży, zanim chory zgłosi się do lekarza. Rak podstawnokomórkowy często dotyczy ludzi w średnim wieku, którzy mają jasną skórę oraz włosy (rude bądź blond), a także niebieskie oczy. Ludzie, u których rozpoznano tego guza, często mówią o długim przebywaniu na słońcu w dzieciństwie i w młodości, a także o paleniu tytoniu. Jeśli rak podstawnokomórkowy występuje u młodych ludzi, może to dowodzić istnienia rzadkich dziedzicznych chorób układowych, takich jak zespół Gorlina-Goltza czy skóra pergaminowata barwnikowa.


Jeśli na zabieg chirurgiczny jest już za późno, można zniszczyć guz stosując naświetlania, jednakże pod względem kosmetycznym nie jest to zbyt korzystne.