Rak prącia
Do najczęściej występujących nowotworów prącia należy rak. Zdarza się najczęściej u mężczyzn w starszym wieku, nie występuje u mężczyzn obrzezanych w dzieciństwie. Schorzeniem usposabiającym do rozwoju raka prącia jest stulejka. Zakłada się, że czynnik rakotwórczy znajduje się w mastce, która zawiera złuszczone komórki nabłonkowe oraz wydzielinę gruczołów napletkowych, w której znajdują się indol i skatol. Stulejka, która uniemożliwia oczyszczenie worka napletkowego z mastki, powoduje przedłużony jej kontakt z żołędzia i wewnętrzną blaszką napletka, co w końcowym efekcie może doprowadzić do powstania nowotworu.
Raka należy również podejrzewać w przypadku niegojącego się zapalenia trzonu prącia lub pojawienia się ropnej wydzieliny z istniejącej stulejki.
Zobacz również:
Rak prącia jest wyjątkowym rodzajem nowotworu złośliwego, wobec którego możliwe jest rzeczywiste i łatwe zapobieganie: codzienne przemywanie wodą z mydłem żołędzi i napletka (po ściągnięciu tego ostatniego). Ważne jest zapobieganie lub leczenie stulejki poprzez odpowiednie nacięcie przez lekarza, a także regularne samobadanie żołędzi.