Szukaj

Rak szyjki macicy

Podziel się
Komentarze2

Za najważniejszą przyczynę choroby uważa się obecnie wirusy Papilloma, odpowiedzialne również za powstawanie kłykcin kończystych. Wydaje się, że tłuszczowa wydzielina gruczołów napletka (tzw. łój napletkowy - mastka, smegma) może także wywierać działanie rakotwórcze w okolicy ujścia i szyjki macicy.

We wczesnym okresie brak jakichkolwiek dolegliwości. Później wystąpić mogą tzw. krwawienia kontaktowe, czyli w czasie lub po stosunku seksualnym. Bóle pojawiają się najczęściej wtedy, gdy zajęte są już sąsiednie narządy.

Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu zmian przednowotworowych i raka szyjki macicy jest wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego, częsta zmiana partnerów seksualnych, współżycie z partnerami mającymi wiele partnerek, niski poziom higieny osobistej, niski poziom wykształcenia i nieprzywiązywanie wagi do dbania o własne zdrowie. Osobnym, dużym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów i jednoczesne stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, a także niedobór witaminy A (retinoidów), która ma znaczenie w prawidłowym dojrzewaniu i różnicowaniu się komórek rezerwowych w fizjologicznym stanie, jakim jest proces płasko nabłonkowej metaplazji. Również osoby z osłabionym układem odpornościowym, np. zarażone wirusem HIV czy biorcy przeszczepów organów, są w większym stopniu narażone na rozwój tej choroby.