Szukaj

Rak trzustki

Podziel się
Komentarze3

Podobnie jak w wątrobie i innych narządach, tak i w trzustce może dojść do rozwoju pierwotnego raka, bądź też do wtórnego rozrostu nowotworowych ognisk przerzutowych z innych narządów lub z bezpośrednio sąsiadującego otoczenia.

Każde miejsce trzustki jako narządu gruczołowego i jego przewodów może być punktem wyjścia rozrostu nowotworowego. Współczesna medycyna nie zna jednak przyczyn i możliwości jego powstawania. Rozrost nowotworowy w trzustce przez długi czas może być bezobjawowy.

Objawy w znacznym stopniu zależą od umiejscowienia ogniska nowotworowego. Uciskając i blokując odpływ żółci nowotwór rozrastający się w głowie trzustki lub w miejscu wspólnego ujścia przewodów żółciowego i trzustkowego może powodować narastającą żółtaczkę. Rozrastając się natomiast w ogonie trzustki może uciskać sąsiadujące sploty nerwowe i powodować silne bóle w jamie brzusznej. Rozrastające się hormonalnie czynne komórki wysp trzustkowych, tzw. wyspiaki, powodują ostre, zmienne zaburzenia gospodarki węglowodanowej (warunkowane niespodziewanym, nagłym, nadmiernym wydzielaniem do krwi insuliny). Dalszymi, niespecyficznymi objawami raka trzustki są: brak apetytu, nudności, pobolewania, „burczenia", przelewania, wzdęcia, odbijania, a nawet niekiedy wymioty, skłonność do biegunek, okresowe zaparcia i wstrzymanie gazów.


Rak trzustki rozwija się zwykle po ukończeniu sześćdziesięciu lat. Nie jest to choroba rzadka. 3% zgonów spowodowanych chorobą nowotworową przypada na raka trzustki. Wykrycie raka trzustki następuje zwykle w zaawansowanym stadium choroby, toteż w momencie jej wykrycia w 90% istnieją już przerzuty, zwykle do wątroby lub płuc.