Szukaj

Astygmatyzm

Podziel się
Komentarze1

Wyróżnia się dwa rodzaje astygmatyzmu:

Inne nazwy choroby: Niezborność rogówkowa;
  • regularny – oku można przypisać dwie osie optyczne, wadę można skorygować okularami ze szkłami cylindrycznymi, które są wyraźnie droższe od soczewek wykorzystywanych w innych wadach wzroku,
  • nieregularny – rogówka jest uszkodzona na skutek np. wypadku, osi optycznych jest wiele, wadę można skorygować żelami nakładanymi na rogówkę lub szkłami kontaktowymi.


Przyczyny występowania


Jeżeli występuje na głównej osi optycznej (w centrum pola widzenia) to oznacza, że któryś z elementów optycznych jest źle sfiguryzowany lub niepoprawnie ustawiony w osi optycznej. Astygmatyzm najczęściej powoduje niepłaskie lusteko wtórne lub kątówka, rzadziej zła jakość obiektywu. Jest dość powszechny w kątówkach teleskopów sprzedawanych na Allegro. Oprócz złego kształtu powierzchni optycznej astygmatyzm może również byż powodowany przez nadmierne ściśnięcie któregoś z elementów optycznych (najczęściej lusteka w kątówce). Astygmatyzm występuje również powszechnie w wielu tańszych okularach na brzegu pola widzenia i objawia się nieostrością obrazu w tym obszarze. Jego wielkość, oprócz konstrukcji okularu, zależy również od światłosiły obiektywu. Większy jest w jaśniejszych teleskopach, gdyż powodują go padające pod dużym kątem promienie światła. Okularami wolnymi od tej wady są Naglery.



Astygmatyzm (niezborność rogówkowa) łączy się zwykle z nadwzrocznością albo z krótkowzrocznością. Rogówka powinna mieć równomierne krzywizny, podobnie jak piłka. U niektórych ludzi chorych na astygmatyzm rogówka przypomina bardziej piłkę do rugby, przez co oko nie może prawidłowo ogniskować promieni świetlnych.
Astygmatyzm to wada wzroku polegająca na tym, że wpadająca do oka wiązka promieni po załamaniu nie łączy się w jednym punkcie, lecz przechodzi przez dwie linie ogniskowe, które leżą w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach. Czyli obraz punktu w ognisku w osi poziomej jest punktem, natomiast pionowo daje rozproszoną, nieostrą wiązkę stanowiącą linię.

Nieprawidłową krzywiznę rogówki wyrównuje się specjalnymi szkłami tzw. cylindrycznymi, dodawanymi do szkieł sferycznych korygujących nadwzroczność i krótkowzroczność.