Szukaj

Gradówka

Podziel się
Komentarze1

Gradówka, chalazion, jest często występującą chorobą gruczołu tarczkowego, czyli gruczołu Meiboma, o przewlekłym charakterze. Powoduje ją zastój wydzieliny łojowej gruczołu. Gruczoł Meiboma natłuszcza brzegi powiek. Gradówka objawia się jako mało bolesne zgrubienie tarczki powiekowej, podobne do nieprzechodzącego jęczmienia. Zgrubienie to uwypukla się pod skórą powieki lub pod spojówką od strony wewnętrznej. Czasem gradówka powstaje z jęczmienia wewnętrznego.

Zatkanie ujścia gruczołu Meiboma często wywołane jest zakażeniem gronkowcowym. Osoby z trądzikiem różowatym i łojotokowym zapaleniem skóry, a także dzieci z wadami wzroku są bardzo często narażeni na pojawienie sie gradówki. Gradówki  pojawiają się na powierzchni obu powiek, górnej i dolnej, powodując ich czerwienienie się, obrzęk, a także czasami ból, uczucie napięcia, czasem też obrzęk limfatyczny w okolicy ucha. Zapalenie tego typu związane jest najczęściej z obniżeniem odporności organizmu. W przypadku zakażenia, które objawia się zaczerwieniem wokół guzka, gradówka może ulec samoistnemu przebiciu, w większości przypadków do worka spojówkowego. Zazwyczaj jednak gradówka nie leczy się samoistnie, gdyż wydobywająca się z niej treść drażni tkanki i powoduje powstanie tkanki ziarninowej. Jeżeli gradówka pojawia się zbyt często, zaleca się przemywanie powiek ciepłą wodą na waciku. Jeżeli jednak po kilku tygodniach leczenie gradówka ustępuje, należy wziąć pod uwagę leczenie chirurgiczne. Polega to na wyłyżeczkowaniu zmiany. Podaje się antybiotyki i leków przeciwzapalne, czasami wstrzyknięcia z dwuoctanu triamcynolu z lidokainą i epinefryna. Jeżeli gradówka jednak nawraca zbyt często, należy rozważyć możliwość wystąpienia raka gruczołu Meiboma.  Bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli gradówka utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, jeżeli towarzyszy jej ból oka, jeżeli chory odczuwa zmianę ostrości widzenia, jeżeli pojawiają się efekty ubocznych przyjmowanych leków.


Komentarze do: Gradówka (1)

Zazu
Zazu 20-03-2011 04:20

Hym.

1

Witam. Jestem klasycznym przykładem "ofiary systemu" w naszym kraju. Historia choroby dość krótka, bo ledwo 4 tygodniowa, a jakże pouczająca... Trafiłem do lekarza rodzinnego z wewnętrznym jęczmieniem oka (tak... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze