Szukaj

Jaglica

Podziel się
Komentarze0

Egipskie zapalenie spojówek, przewlekłe pęcherzykowe zapalenie rogówki, jaglica, to choroba zakaźna oczu, dotycząca osób starszych oraz mających kontakt z Afryką i Azją. W Polsce obecnie nie występuje. Wywołuje ją Chlamydia trachomatis, drobnoustrój chorobotwórczy. W wyniku choroby spojówka przerasta, tworzą się grudki i zmiany bliznowate, zmiany zapalne rogówki, których efektem może być całkowita utrata wzroku. Do zakażenia może dojść we wczesnym dzieciństwie, blizny skutkujące ślepotą powstają w wieku dorosłym.

Chlamydia jest roznoszona przez owady i przez kontakt z przedmiotami ogólnego użytku, np. używanie brudnych ręczników, odzieży. Przyczyną jagliy może też być również niedostateczna higiena twarzy oraz brak dostępu do świeżej i czystej wody.

W przebiegu choroby obserwujemy w spojówce rozwój żółtych grudek, podobnych do jagłów. Grudki te rosną, a następnie pękają. Wypełnione są bardzo zakaźną treścią, która wywołuje stan zapalny, prowadzące do bliznowacenia spojówki. Efektem jest niewłaściwy wrost rzęs i groźne powikłania w rogówce. Choroba stopniowo atakuje także powieki. Efektem jaglicy są rozległe zbliznowacenia i uszkodzenie wzroku. Choroba przebiega w kilku etapach: tworzenie się grudek jagliczych, rozrost grudek, przerost brodawkowaty spojówek z łuszczką jagliczą, bliznowacenie, pojawienie się następstw choroby (np.bielmo).


Leczenie: w szpitalu i przychodni okulistycznej. Podaje się azitromycynę, a miejscowo także conajmniej przez 6 tygodni maści z tetracyklinami. Zaawansowane przypadkach jaglicy wymagają leczenia chirurgicznego.

Komentarze do: Jaglica

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz