Jaskra
Choroba oczu prowadząca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki i co za tym idzie pogorszenia lub utraty wzroku. Do uszkodzenia nerwu wzrokowego najczęściej dochodzi w wyniku nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.
Podejrzewamy kilka zespołów cech, które powodują bardzo duże zagrożenie rozwinięcia się jaskry. Najważniejszy jest czynnik dziedziczenia, który zawsze był uważany za podstawowy. Wszyscy ci, którzy mają w rodzinie chorych na jaskrę, w 70% są zagrożeni tą chorobą.
Na całym świecie ten czynnik już dawno został dostrzeżony jako ważny w profilaktyce choroby i w związku z tym wprowadzono programy komputerowe, które, w zależności od sumy czynników obciążających, kierują osoby spokrewnione z chorym na jaskrę na specjalistyczne badania i kontrole. My dopiero planujemy tak szczegółową i dokładną profilaktykę. Doświadczenia krajów, w których edukacja zdrowotna dotycząca jaskry jest bardzo wysoka, bo sięgająca 80%, wskazują znaczne obniżenie liczby osób niewidomych. W Polsce niestety mało się wie o jaskrze - ile jest osób potencjalnie zagrożonych tą chorobą, możemy się tylko domyślać.
Zobacz również:
W zależności od rodzaju jaskry i jej przebiegu stosuje się leczenie zachowawcze lub operacyjne. W leczeniu zachowawczym zwykle zaleca się środki zwężające źrenice lub zmniejszające wytwarzanie cieczy wodnistej. Natomiast leczenie operacyjne polega na odtwarzaniu dróg odpływu cieczy wodnistej.
Chorzy na jaskrę powinni unikać wszelkich sytuacji stresowych, ponadto nie stosować używek, to znaczy nie pić nawet słabej kawy naturalnej, ani tym bardziej mocnej herbaty, a także nie nosić szkieł przeciwsłonecznych.
Komentarze do: Jaskra