Szukaj

Jęczmień

Podziel się
Komentarze3

Jęczmień, zwany także w zaawansowanym stadium- ropniem to ostre schorzenie wywołane bakteriami. Powoduje silny ból oraz obrzęk powieki, czasami tak duży, ze utrudnia jej otwieranie się. Jeżeli jest to duży obrzęk z zawartością ropy w środku to jest to właśnie ropień powieki. Jęczmień może nam przeszkadzać nawet 7 do 10 dni!

Pojawia się, gdy jesteśmy osłabieni, wyczerpani. Często też powstaje na skutek tarcia oczu brudnymi dłońmi. Zwykle pęka sam, wydzielina wycieka a powieka szybko się goi.

Jęczmień występuje w postaci zewnętrznej i wewnętrznej.

Jęczmień wewnętrzny – objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i dużą bolesnością tej cześci powieki, w której znajduje się zmieniony zapalnie gruczoł. Zazwyczaj zapalenie mija samoistnie po kilku dniach.

Jęczmień zewnętrzny - ropne zapalenie gruczołów rzęskowych. Objawy są mniej nasilone niż objawy jęczmienia wewnętrznego, a treść ropna wydostaje się na zewnątrz wzdłuż rzęsy.


Niewskazane jest wyciskanie ropy, by nie przenieść infekcji na całą powiekę. Nie należy przekłuwać jęczmienia igłą, bo możesz uszkodzić gałkę oczną. Nie przecieraj wolno przecierać oczu nie umytymi rękoma.

Leczenie polega na stosowaniu ciepłych kompresów na powieki. Przy nawracających jęczmieniach lekarz może zastosować kurację antybiotykową. Gdy typowe leczenie zawodzi konieczna może być interwencja chirurgiczna W leczeniu gradówki stosowane są maści sterydowe.

Gradówka

Częstą przewlekłą chorobą gruczołu tarczkowego jest gradówka. Jest to twardy guzek, nie zawsze bolesny, wyczuwalny pod skórą powieki. Nie powoduje zaczerwienienia powieki ani jej obrzęku. Gradówkę leczy się ciepłymi okładami, masażem i miejscowo antybiotykami. Czasem trzeba ją usunąć chirurgicznie (w przychodni okulistycznej lub na oddziale okulistycznym). Nieleczona uciska rogówkę i może powodować zaburzenia widzenia.