Szukaj

Lęk

Podziel się
Komentarze0

Lęk jest to stan psychiczny związany z poczuciem zagrożenia w reakcji na bodziec wewnętrzny lub zewnętrzny. O depresji lękowej mówimy wówczas, gdy negatywne uczucie zagrożenia na na dłuższy czas wyznacza negatywny nastrój psychiczny. Lęk zostaje wywołany przez bezposrednio zagrażające niebezpieczeństwo. Może on jednak być reakcja na niebezpieczeństwo tylko wyobrażone, które mogłoby wystapić - nawet na niebezpieczeństwo zupełnie nierealne.

Czasem stanom lęku towarzyszą objawy somatyczne i wegetatywne, np. uczucie ściskania w okolicy serca lub bóle. Mogą wystąpić: potliwość, bledniecie lub zaczerwienienie skóry twarzy, zawroty głowy, przyspieszenie akcji serca, uczucie martwienia skóry i omdlenia.

Lęk jest podstawowym objawem każdej nerwicy. Może też występować jako istotny składnik psychozy. Zwłaszcza w depresji jest nieodłącznym jej składnikiem. Może również pojawiać się w schizofrenii. Towarzyszy również wielu chorobom somatycznym, zwłaszcza układu krążenia. Lęk występuje także w stanach zaburzeń świadomości, np. w delirium przy nadużywaniu alkoholu.


Bardzo rozpowszechnione są różnego rodzaju preparaty przeciwlękowe. Są to środki bardzo reklamowane przez duże firmy farmaceutyczne. Zażywanie ich jest jednak dość niebezpieczne. Rezultaty są zwykle krótkotrwałe i większość z nich prowadzi do szybkiego przyzwyczajenia i uzależnienia. Niekiedy chorzy dochodzą do kilkunastu tabletek dziennie. Oprócz zmian psychicznych prowadzi to również do bardzo poważnych uszkodzeń narządów miąższowych i do uszkodzeń serca.

Leki uspokajające można zażywać tylko na zalecenie lekarza i według dawek przez niego podanych. Stanowią one zawsze tylko metodę wspomagająca psychoterapię, natomiast nie mogą jej zastąpić.