Zespół stresu pourazowego
Zespół stresu pourazowego klasyfikuje się jako zaburzenie lękowe, będące następstwem przeżycia jakiegoś traumatycznego wydarzenia. Doświadczenie to powoduje stale powracające retrospekcje tego zdarzenia, obejmujące różne obrazy i odczucia. Przysparzają one ból i cierpienie psychiczne. U dzieci to zaburzenie czasami staje się długotrwałym stanem chronicznym.
Przyczyny zespołu stresu pourazowego
Główną przyczyną zespołu stresu pourazowego jest przerażające, niebezpieczne lub zagrażające zdrowiu i życiu doświadczenie. Może to dotyczyć osób, które były zarówno uczestnikiem jak i świadkiem takiego wydarzenia. Dodatkowo mogą towarzyszyć temu takie uczucia jak bezsilność, lęk lub przerażenie. Przykładowo mogą to być takie wydarzenia jak :
- Wypadki samochodowe, lotnicze
- Przemoc psychiczna
- Przemoc fizyczna
- Molestowanie, napaść seksualna
- Katastrofy
Objawy zespołu stresu pourazowego
Pierwsze objawy zespołu stresu pourazowego pojawiają się zwykle w ciągu trzech miesięcy po traumie, lecz w niektórym przypadkach może się to ciągnąc przez kolejne miesiące, a nawet lata. Do najczęstszych objawów zaliczane są :
- Izolowanie się od innych ludzi
- Depresja
- Podenerwowanie, łatwa irytacja
- Odrętwienie fizyczne lub emocjonalne
- Problemy ze snem
- Zaburzenia koncentracji
Zobacz również:
Leczenie zespołu stresu pourazowego
Po pojawieniu się jakichś ze wspomnianych wcześniej objawów, warto skonsultować się ze specjalistą. W razie wystąpienia zespołu stresu pourazowego należy poddać się specjalnej terapii. Żadnego z objawów nie wolno lekceważyć, ponieważ może mieć ona duży wpływ na nasze zdrowie, a wizyta u specjalisty nie wymaga zbyt wielkiego trudu. Wywiad z psychiatrą pomoże ustalić problem, z którym mamy do czynienia oraz dobrać odpowiedni rodzaj leczenia.
W celu złagodzenia objawów zespołu stresu pourazowego stosuje się przede wszystkim środki antydepresyjne. Jednak połączenie psychoterapii z farmakoterapią (stosowanie środków farmakologicznych) daje najlepsze rezultaty. Ponadto terapeuci niekiedy stosują metodę leczenia zwaną ekspozycją wyobrażeniową, polegającą na ograniczeniu lęku poprzez przywoływanie wspomnień o traumie.
Autor: Grzegorz Kozłowski
Komentarze do: Zespół stresu pourazowego