Artroza stawów kręgosłupa
Mianem artrozy określamy przewlekłą chorobę zwyrodnieniową stawów, podczas której dochodzi do ich uszkodzeń. Chorobą tą mogą zostać dotknięte także niewielkie stawy kręgosłupa – mówimy wtedy o spondylozie.
Kiedy chrząstki międzykręgowe kręgosłupa, zwane potocznie dyskami stopniowo tracą sprężystość, ich centralna część zapada się, natomiast zewnętrzny pierścień ulega uwypukleniu. Skutkuje to zwiększeniem nacisku na brzegi sąsiednich kręgów, co prowadzi z kolei do przerostu ich kości oraz chrząstek, a w rezultacie do zniekształcenia kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowe prowadzą do nacisków na nerwy oraz rdzeń kręgowy, co wywołuje ból oraz inne nieprzyjemne dolegliwości.
Przyczyny choroby
Za powstawanie tej choroby odpowiedzialne jest stopniowe zużywanie się tak zwanych dysków. Może mieć na to wpływ starszy wiek, ale także stany zapalne, nieprawidłowe obciążenia kręgosłupa oraz jego przeciążenia. Nie bez znaczenia pozostaje także brak ruchu, ponieważ chrząstka stawowa może regenerować się tylko podczas ćwiczeń fizycznych.
Szacuje się, że około 50% przypadków artrozy kręgosłupa ma podłoże dziedziczne. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się także osoby otyłe.
Objawy spondylozy
Schorzenie to ma postać przewlekłą, dlatego objawy, które mu towarzyszą mogą mieć różne nasilenie w zależności od stadium choroby. Na początku pojawiają się nocne oraz poranne bóle pleców. Pacjent skarży się na intensywny ból zwłaszcza na odcinku szyjnym oraz lędźwiowym kręgosłupa.
Stopniowo dolegliwości nasilają się – ból z okolic lędźwiowych kręgosłupa może promieniować nawet do kolan. Jednocześnie ulegają osłabieniu mięśnie nóg. Dzieje się tak na skutek podrażnienia lub ucisku korzeni nerwowych lub rdzenia nerwowego. Stopniowo ograniczeniu ulega także ogólna ruchomość pacjenta.
Zobacz również:
W przebiegu choroby pojawić mogą się także bóle głowy w części potylicznej oraz szyi. Chory może odczuwać także bolesność barków, a ból ten często promieniuje aż do łokci. Następuje osłabienie mięśni rąk oraz ich niedowłady.
Jak zdiagnozować schorzenie?
Rozpoznanie spondylozy polega przede wszystkim na wywiadzie lekarskim. Chory z podejrzeniem artrozy kręgosłupa powinien wykonać także zdjęcie RTG lub rezonans magnetyczny, aby możliwe było ustalenie stopnia i miejsca nacisku na rdzeń kręgowy oraz nerwy.
Często obraz zmian nie przekłada się na dolegliwości odczuwane przez pacjenta. Zdarza się, że kręgosłup z wieloma zmianami chorobowymi może nie dawać żadnych zewnętrznych oznak.
Metody leczenia
Niestety całkowite wyleczenie spondylozy, nawet w bardzo wczesnym jej stadium, nie jest możliwe, jednak specjalistyczna terapia może spowolnić rozwój choroby. Leczenie może polegać także na łagodzeniu objawów – stosuje się wtedy zwykle niesterydowe leki o działaniu przeciwzapalnym.
W kuracji pomocna jest także odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja. Ćwiczenia fizyczne wykonywane pod okiem specjalisty pomagają rozluźnić mięśnie oraz odciążyć zmęczone naciskiem krążki międzykręgowe. Poleca się także stosowanie masaży, które wykorzystując efekt zmiany ciśnienia w stawach kręgosłupa, pomagają w lepszym odżywieniu dysków.
Zabiegi chirurgiczne wykonuje się tylko w przypadku zakleszczenia korzenia nerwu przez rozrastające się chrząstki.
Profilaktyka
Najlepszym sposobem zapobiegania artrozie kręgosłupa jest zachowanie aktywności fizycznej. Jak już wspomnieliśmy – chrząstka stawowa nie jest w stanie odbudować się bez ćwiczeń, dlatego to właśnie one powinny być podstawą w profilaktyce spondylozy.
Warto postawić nie tylko na ćwiczenia, obciążające kręgosłup, ale także na te angażujące mięśnie brzucha, pośladków oraz okolic przykręgosłupowych. Najlepsze rezultaty dają ćwiczenia wykorzystujące obciążenie, na przykład z wykorzystaniem bloczków, przywieszek lub te wykonywane w wodzie.
Artroza stawów kręgosłupa to choroba dotykająca nie tylko ludzi w podeszłym wieku. Jej wszystkie przyczyny nie są jeszcze do końca znane, a więc zachorować może właściwie każdy z nas. Dlatego nie należy zapominać o dobrodziejstwach regularnego wykonywania ćwiczeń fizycznych – może uchronić to nasz organizm nie tylko przez spondylozą, ale także przed wieloma innymi schorzeniami.
Komentarze do: Artroza stawów kręgosłupa (2)
Zwyrodnienie stawów
1W przeważającej części przypadków choroba zwyrodnieniowa stawów postępuje wolno. Początkowo, po pracy lub po ćwiczeniach fizycznych pojawia się ból niektórych stawów. Teoretycznie zwyrodnienie może występować we wszystki... pokaż całość
rezonator
1na ból polecam rezonator biofotonowy, który złagodzi ból i poprawi samopoczucie, dlatego polecam.... pokaż całość