Szukaj

Reumatoidalne zapalenie stawów

Podziel się
Komentarze0

Schorzenie o przewlekłym charakterze i postępujących zniekształceniach i  usztywnieniach, o podłożu autoimmunologicznym, atakujące tkankę łączną w całym organizmie, inaczej RZS, choroba reumatoidalna z grupy kolagenoz, gościec przewlekle postępujący.

Przyczyny powstawania RZS nie są jeszcze definitywnie określone. U podłoża mogą leżeć predyspozycje genetyczne i oraz czynniki zewnątrzustrojowe, np. wirusy.

Objawy: stany podgorączkowe, stany gorączkowe, dolegliwości symetrycznych stawów (śródręczno-palcowych, nadgarstkowych, śródstopno-palcowo-łokciowych, kolanowych i barkowych, śródręczno-paliczkowych, międzypaliczkowych bliższych), czyli ból, obrzęk, zniekształcenia i zesztywnienia, przewlekły stan zapalny. Postępujące zniekształcenia stawów, zaniki mięśniowe i w tkance podskórnej w obrębie zaatakowanych stawów, w końcu zniszczenie chrząstek i powierzchni stawowych, unieruchomienie stawów, różne zwichnięcia i zesztywnienia, w efekcie całkowite unieruchomienie chorego.

Choroba rozpoczyna się zwykle w wewnętrznej wyściółce torebki stawowej. Następnie zmiany zapalne ziarninujące i wysiękowe szerzą się na inne części stawów: chrząstki, powierzchnie stawowe, torebki stawowe, błony maziowe, tkanki okołostawowe i pochewki ścięgniste. Choroba zajmuje także więzadła, ścięgna i powięzie mięśni w okolicach stawów. RZS sprzyjają urazy układu ruchu, zakażenia, praca w złych warunkach: chłód, wilgoć.


Leczenie należy do lekarza specjalisty i jest trudne i długotrwałe. Leczenie obejmuje specjalistyczną gimnastykę, która ma zapobiegać przykurczom i ograniczeniom ruchomości, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, także leczenie balneologiczno-uzdrowiskowe i kąpiele w wodach siarczanych oraz radoczynnych. Ruch i wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna. Ćwiczenia w wodzie, ćwiczenia dłoni.

Większość leków używanych w leczeniu chorób reumatycznych, może szkodzić innym układom (szczególnie układowi krwiotwórczemu - ciężkie uszkodzenia szpiku kostnego, w efekcie granulocytopenia, trombocytopenia, anemia czy skaza krwotoczna oraz upośledzenie odporności komórkowej, skłonność do infekcji), należy więc bezwzględnie słuchać zaleceń lekarza oraz absolutnie nie wolno leczyć RZS domowymi sposobami.

Rozpoznanie: badania laboratoryjne OB, leukocytoza, stężenie żelaza w surowicy krwi, zmiany składu białek, odczyn Waalera-Rosego, i na podstawie objawów: sztywność poranna która trwa conajmniej 1h i utrzymuje się przez minimum 6 tyg, obrzęk trzech lub więcej stawów utrzymujący się przez conajmniej 6 tyg, obrzęk stawów nadgarstkowych, śródręcznopaliczkowych i międzypaliczkowych bliższych, utrzymujący się przez conajmniej 6 tyg, zmiany w RTG (nadżerki, osteoporoza), guzki reumatoidalne.



Komentarze do: Reumatoidalne zapalenie stawów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz